SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-02-24, 23:23   [Galeon]

piotras napisał/a:
...
Drzwi wyszły świetnie tylko gdzie klamki?
...

Po oszkleniu wstawiłem gałkę.



Jak widać na fotce w otwory wstawiłem dodatkowe podziały (nie wyszło symetrycznie, gdyż "przesiałem" gdzieś całą siatkę i "jechałem" na resztkach :oops: ) Zdjęcia kontrastują również klej CA, którego to gołym okiem nie widać.

Dokończyłem również herb (do tej pory uzyskał najwięcej głosów ;-) ) tzn. podmalowałem pędzelkiem retuszerskim lewka i na całość naniosłem "patynkę".



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2013-03-02, 12:55   [Galeon] Galeria

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-02, 12:55   [Galeon] Galeria

GALERIA

Przystąpiłem do wykonania elementów płycin do drugiego projektu:



Płyciny z kaboszonami z modeliny termoutwardzalnej.
Tralki płycin z mahoniu.
Plecy płycin z meranti.
Jasne tralki - odlewy z Distalu.








cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-08, 11:59   [Galeon]

W uzupełnieniu o płycinach.
Detal wraz z tralkami ma wymiar 27 x 16 mm, boczne elementy są pod kątem 3° (w poprzedniej wersji, tralki były prostopadle do podłoża).




Przymiarki na "sucho"






Zdjęcia niestety nie oddają rzeczywistej kolorystyki (aksamitnej czerni płycin ;-) ), wszystko jest przekontrastowane :-/ . Niestety nie mam zbytnio czasu na pracę ze statywem :oops:

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-13, 20:35   [Galeon] Osadzenie tulejek

Montaż tulejek rozporowych

Jak już wspomniałem w dyskusjach, wykorzystałem brak balustrad na galerii balkonowej (jedyny sensowny punkt podparcia), aby osadzić tulejki do montażu podstawki.


http://santisimatrinidad....php?p=5943#5943

Niestety komfort wiercenia niewielki, a trzeba pilnować środka i prostopadłości do kila ;-) . Po wymierzeniu i naniesieniu na kil punktów, punktowanie (punktakiem ;-) ).
Wiercenie podzieliłem na trzy razy - to po to, aby nie uszkodzić boków kilu. Najpierw wierciłem wiertełkiem ø= 2 mm, potem powiększyłem otwór ø= 3,5 mm i ostatnie wiercenie ø= 4,8 mm



Tulejka ma ø= 5 mm i ciasno pasowała do otworu, mimo tego przed wbiciem w otwór na "karbowania" naniosłem Distal.






Obecne "trzymadło" ;-)




Nakrętki dałem po to aby nie zgnieść krawędzi kilu.

[EDIT 25 maja 2013]

Dzięki temu rozwiązaniu mogłem osadzić model na "prowizorycznym stelażu", w celu przeprowadzenia prac na pawęży - sprawdziło się :lol:




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-14, 19:34   [Galeon] Płyciny

Zrobiłem kolejne płyciny




z elementami dekoracji z modeliny (motywy roślinne i maszkarony 10 x 12 mm),



wybrałem maszkarony :lol:



Do sklejenia pozostały mi jeszcze narożniki

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-14, 20:33   [Galeon] Galeria cd.

Tak to wygląda na balkonie, przed wklejeniem płycin usunąłem listwy spod płycin i wkleiłem listewki mahoniu - nie podobało mi się "świecenie" jasnego podłoża między tralkami płycin.




Do zdjęcia trzeba było dokładniej oczyścić z pyłu, bo najlepiej to teraz nie wygląda :oops:

Prostą linię krawędzi balkonu "złamałem", dodając 5 mm występ z mahoniu o szerokości płyciny z tralkami, który okleiłem listwą, następnie ozdobnym "gzymsikiem" - listwą ozdobną.



Będzie to lepiej widoczne w kolejnych relacjach. Poręcz również będzie miała taką formę.

[EDIT]
Pół dnia poświęciłem, żeby sfotografować "piękno" ;-) detali płycin i poległem :oops:



Tralki to ręczna robota, wycinam nożykiem i dopiero na fotkach widać, że nożyk poszedł po innej linii niż powinien (no cóż będę musiał jakoś z tym żyć ;-) ).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-15, 23:59   [Galeon] Narożniki

Skleiłem i wkleiłem narożniki balkonu. To był najbardziej skomplikowany detal, gdyż trzeba było uwzględnić ten kąt 3°,



teraz mogłem dokładnie ustalić położenie płyciny burtowej i zrobić przymiarkę tralek, no i zdecydować czy dać dwie czy trzy tralki.



Przy okazji powiększenie występu ;-) (niestety nie dokumentowałem w trakcie pracy), jak widać wyciąłem kawałek listwy licującej, wkleiłem krótką listwę występu, którą okleiłem listwą, na to listwę ozdobną.



Klejąc te narożnikowe płyciny uprościłem nie robiąc pleców, ale po wklejeniu doszedłem do wniosku, że lepiej będzie wyglądało wklejenie choćby listewek na dole i górze elementu.



Ponownie wkleiłem narożniki, następnie płyciny boczne,


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-16, 23:59   [Galeon] Tralki

Jak pisałem zdecydowany jestem wykorzystać detale (m.in. tralki), które już mam, ale jak bezstratnie na długości wkleić je pod już określonym kątem?
Brałem pod uwagę wytoczenie nowych, nieco dłuższych tralek lub odlanie z Distalu (imitacja kości ;-) ) i odpowiednio doszlifować, ale najpierw postanowiłem sprawdzić przydatność starych tralek ;-) .
Do każdej tralki na CA, dokleiłem na dole listewki forniru brzozy (będą integrować się z kolorem pokładu), a u góry listewki mahoniu (pod poręcz). Fornir oszlifowałem pod kątem i dopasowałem długość tralek do płycin.
Kolegialnie wybraliśmy opcję "po trzy tralki".








_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu