SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
LA BELLE, 1684
Autor Wiadomość
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-10-03, 09:05   LA BELLE, 1684

LA BELLE, 1684

Witam.
Oficjalnie chciałem ogłosić rozpoczęcie budowy modelu La Belle 1684 z planów Ancre.



Na samym początku chce zaznaczyć, że jest to mój pierwszy model wykonywany od podstaw o konstrukcji wręgowej (admiralicji). Sam model wydaje mi się dość łatwy (aha na pewno ;-) ) jak na pierwszy model takiej konstrukcji. Model traktuje jako doświadczalny, do nauki, bo bardzo podobają mi się modele o takiej właśnie konstrukcji i będę się starał właśnie taki wykonać, co z tego wyjdzie czas i umiejętności pokażą.

Model będę robił w przerwach przy Victory, bo coś ostatnio odeszła mi ochota dłubać przy nim i napaliłem się na La Belle, ale już wiem, że nie ma się co napalać, bo na samym początku będą błędy, więc praca przy La Belle będzie rozłożona w długim czasie.

Wiem, że każdą budowę okrętu, okrętów rozpoczyna się od stępki itd. Część potrzebnych materiałów do budowy modelu zamówiłem u pana Mirka i czekam na przesyłkę i za bardzo nie mogłem ruszyć ze stępką, więc budowę rozpocząłem od kotbelek.




Uploaded with ImageShack.us

Cały model chcę wykonać z drewna gruszy, choć wiem, że przy wręgach będzie dużo szlifowania i obym nie żałował, ale póki co nie mam innego drewna na model, więc używam tego co mam. Model chce wykonać bez żagli i masztów, tylko sam kadłub i jedną burtę otwartą, a drugą poszytą.
Jeszcze muszę zrobić stocznie i tu też mam "ćwieka", bo widziałem kilka różnych stoczni dla tego modelu, a już czas żeby coś wybrać.
Póki co to tylko tyle.
Zdjęcia z telefonu, więc ich jakość nie powala - przepraszam i pozdrawiam.
_________________

 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2012-10-05, 12:26   [La Belle]

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-10-05, 12:26   [La Belle]

Przybywa kolejnych elementów do wyposażenia pokładu i pierwsze elementy rufy. Idzie mi to w ślimaczym tempie, ale uwielbiam prace w drewnie, gruszy na nic innego nie zamienię.
Kilka zdjęć:





Uploaded with ImageShack.us

Od poniedziałku jedziemy na poligon sobie postrzelać więc do zobaczenia za 3 tygodnie.

Pozdrawiam Piotras.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-10-31, 11:06   [La Belle]

Witam po przerwie.

Kolejny etap prac przy La Belle:
Większość prac wykonywana na frezarce Proxxona (bardzo przydatna przy modelu tego typu)






Uploaded with ImageShack.us

W przyszłym tygodniu ciąg dalszy prac na kilem i już czas zrobić stocznie dla La Belle. Victory poszedł w odstawkę, ale ogólnie mam zamiar kiedyś go skończyć.

Pozdrawiam.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-06, 18:07   [La Belle]

cd


Powstało to, prawa strona:


Lewa strona:

Uploaded with ImageShack.us

cdn.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-20, 10:33   [La Belle]

Witam,
Zrobiłem pierwszą wręgę (Nr.17 przy rufie), ale boje się że za mały naddatek zostawiłem i po sklejeniu wyjdzie chyba za "cienka", a trzeba ja jeszcze przecież odpowiednio oszlifować.
Tak to wyszło:



Całość przed klejeniem


Uploaded with ImageShack.us

Wczoraj wieczorem wszystko skleiłem do "kupy", ale nie mam zdjęcia.
P.s. Czy mógłby ktoś udzielić informacji jak najlepiej wycinać, dopasować i sklejać wręgi?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-21, 13:11   

Witam,
Moja pierwsza wręga. Powoli już składam stocznie dla La Belle i nie wiem czy się nada jak ją skończę to pokaże co mi wyszło.
Chciałem pokazać jak i czym szlifuje wręgi i jak mi to wychodzi (słabe zdjęcia sory):


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Oto efekt mojej pierwszej wręgi. Wiem, że nie ma szału bo jeszcze brak doświadczenia jak i odpowiedniego parku maszynowego.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam Piotras.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-21, 20:42   [La Belle] Frezowanie

Witam,
Mam kolejny problem. Nie wiem jak wyciąć "wypust" na kilu. Próbowałem przy pomocy frezarki i freza (jak na zdjęciu), ale wychodzi mi sama lipa. Krawędzie są bardzo poszarpana i nie tylko. Wiem, że można było nakleić węższą listewkę na szerszą i po problemie, ale ja wymyśliłem sobie że tak będzie lepiej, ładniej i teraz mam problem.
Oto efekt:





Uploaded with ImageShack.us
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-22, 18:16   [La Belle]

Witam ponownie,
Skorzystałem z podpowiedzi Awasa z Kogi i zrobiłem taki jig i oto efekt choć słabo widać na zdjęciach:




Uploaded with ImageShack.us

Chyba tę metodę już zostawię.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu