SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[La Belle] Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-25, 19:30   

S.M napisał/a:
...
Szukam i szukam i nie umiem znaleźć niniejszego tematu o działach, czy jest możliwość jego wskazania lub rozwinięcia tematu odlewania dział z metalu.
...


Też szukałem, nawet na tym drugim forum ;-) i też nic. O ile dobrze zrozumiałem to raczej chodzi o wygooglanie w necie kiedy były stosowane działa z żelaza, a kiedy z brązu ;-)

Jeżeli to bardzo interesuje to na razie polecam wątek na forum pana Krzysztofa:
Armaty brązowe a żelazne
http://www.timberships.fo...ne,60.html#1258


Już niektóre wiadomości mamy w wątku
KRÓTKA I POBIEŻNA HISTORIA LAWET DZIAŁOWYCH NA ŻAGLOWCACH
http://santisimatrinidad....php?p=2874#2874


A na temat o odlewaniu to musimy poczekać, aż Sławek (lub ktoś inny) będzie odlewał i to opisze :lol: .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2013-04-26, 21:58   

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-26, 21:58   

To może coś powiem na swoją obronę. Więc nie mam możliwość samodzielnego wykonania dział i falkonetów chociaż mam już tokarkę, ale jest dokładnie tak jak to napisał Karrex oprócz tokarki to nie mam do niej jeszcze nic (dziś zamówiłem noże tokarskie i jeszcze potrzebny będzie kieł obrotowy ale to będzie następny zakup) Tokarz ze mnie raczej żaden więc czeka mnie dużo nauki w tym kierunku. Czy umiem i mam możliwość odlewania dział z brązu w piwnicy? Nie nie mam i nie umiem. Niech sobie to każdy tłumaczy po swojemu czemu idę na łatwiznę to już każdego z osobna problem nie mój. Była możliwość dogadałem się, kupiłem i mam. Dziękuje skończyłem więcej się tłumaczył nie będę i jeszcze jedno jak coś to proszę o przeniesienie relacji do innego działu jak model nie "łapie" się już na dział Modele drewniane OD PODSTAW.
Nowym zakupem to się raczej nie będę chwalił bo się znowu narażę
_________________

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-26, 22:59   

Piotras, to jest forum - z założenia każdy ma prawo wyrażać swoje opinie, ale czyjaś opinia nie jest "nakazem rodzicielskim", tylko sugestią (na zasadzie jak ja bym to zrobił).
Każdy ma jakieś uwarunkowania, aby przyjąć dane sugestie lub je pominąć (dziękując za słowo w dyskusji ;-) ).
Kilka lat temu też dostałem taką sugestię (niestety uzasadnioną) co do gretingów do ST (na złość jak wstawiłem ostatnie i miałem już serdecznie dość roboty nad gretingami, ale jak to mówią "co się odwlecze, to nie uciecze" ;-) , minęło kilka lat, gretingi wymieniłem).
Jak rozumiem Sławek się "naciął" i nie chce, aby inni popełniali te same błędy. Odsyła do fachowej literatury, by sprawdzić czy aby te działa są zgodne z flotą i epoką.

Co do "budów od podstaw na żebrach", to niestety każdy budujący popełnia jeden zasadniczy błąd - nie buduje z KRZYWULCÓW, tylko z desek, a każdy fragment wręgi był robiony z odpowiednio uformowanego fragmentu drzewa. Jeszcze za młodu drzewa było ono specjalnie doginane (formowane - coś jak w miniskali bonzaje), a przed ścięciem "fachowcy" chodzili po lesie i selekcjonowali odpowiednie drzewa (można to zobaczyć na Youtubie, przy okazji prac nad repliką L'Hermion, bodajże). Czyli teraz na model potrzebowałbyś plantacji (ok. tysiąca) bonzai założonych 100 - 200 lat temu ;-) :lol: (notabene chciałbym mieć kasę z tych bonzai :shock: )

Buduj jak potrafisz i jakie masz możliwości, wsłuchuj się w podpowiedzi i sugestie, pokazuj co uznajesz za stosowne (bo to Twoja relacja) i nie "strzelaj focha" ;-) :lol: .
Może to będzie model Twojego życia, a może jeden (pierwszy) z wielu. Po latach sam będziesz miał perspektywę osądu.
Ja obecnie nie mam możliwości budowy nowego modelu, więc mogę nic nie robić, ale, że sprawia mi to frajdę, to łapię się "jak pijany płotu" ;-) i poprawiam to co zrobiłem z niewiedzy niewłaściwie, wykorzystując pretekst skończenia modelu. Niestety po ośmiu latach trochę kurzu już złapał i na gwałt potrzebuje gabloty :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
oligator
sternik

Posty: 28
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2013-04-26, 23:06   

Witaj

Piotras, modelarstwo to "sztuka" w której każdy sposób na osiągnięcie dobrego efektu jest dobry, ważne by to co się robi dawało maksimum satysfakcji i przyjemności, bynajmniej ja wychodzę z takiego założenia. Ja powiem szczerze, że gdybym miał odlewać działa to też ciężko bym się zastanawiam, a powody są analogiczne do Twoich. Twoja robota jest naprawdę dobra, a "uproszczenia" mniemam stosuje każdy z nas, wszystko zależy od indywidualnych możliwości. ;-)
Pozdrawiam

Oli
 
 
Sławek Dziewulski
Midszypmen

Posty: 72
Skąd: Roye
Wysłany: 2013-04-27, 19:37   

Pytanie czy to ważne gdzie odlejesz? Ważne czy .......? Na etapie jakim jesteś działa są zbędne.
Pokazuj dalej jak radzisz sobie ze zładem potem (i tu opisz co tam w głowie siedzi ?) działaj dalej. Jak masz polegnąć to z klasą. Modele tego typu są wymagające. Podejmiesz rękawice?
_________________
Pozdrawiam
Sławek Dziewulski
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2013-04-27, 21:18   

Powiem wam że gdybym potrzebował kilka sztuk tych dział to kupił bym je bez zastanowienia
Natomiast gdybym potrzebował ich 70 to zrobił bym wszystko aby jednaj je odlać bo zakupić np 70 dział po np 8 zł sztuka to już spory koszt.
A tak nawiasem mówiąc jeśli to nie tajemnica to czy mógł byś zdradzić ile te armatki kosztowały.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-27, 21:30   

Postaram się od początku.
Karrex oczywiście że wiem że to forum że każdy ma prawo ( nawet chyba obowiązek ;-) ) wyrazić swoje zdanie na dany temat i jak najbardziej to szanuje tak więc i ja wyraziłem swoje. Robię jak potrafię więc i wychodzi jak potrafię choć przyznam się że stanęła mi robota z pracami na wręgami bo muszę coś wykombinować ze szlifierką bębnową do szlifowania wręg ( zaczyna wychodzić jakich podstawowych narzędzi mi brakuje no trudno) ale z czasem temat ogarnę i ruszę dalej. Jeżeli jest możliwość to tak idę na łatwiznę i kupuje to co potrzebuje ( nawet jak teraz nie jest to potrzebne na tym etapie prac - zgadzam się) a tym bardziej jak te "coś" mi się podoba i wiem że sam tego nie zrobię (może kiedyś ale jeszcze nie teraz).
Na pewno nie strzeliłem focha tylko wyraziłem też swoje zdanie i mam nadzieje że cała ta "zadymka" jaka wynikła pójdzie w zapomnienie.
Czy podejmuję rękawice? A co mam teraz wszystko wywalić? Oczywiście że podejmuje rękawice i póki co nie brałem pod uwagę odpuszczenie czy zakończenie pracy przy modelu.
Teraz dopiero przeczytałem posta S.M więc wydaje mi sie że nie jest to tajemnica.
Więc za działo 7,50 euro i 4,50 euro za lawetę ( nie wszystkie elementy są). Dokładnie się z Tobą zgodzę co do zakupu takich dział za tą cenę jeżeli miało by ich być 70 szt to był by mega koszt ( jak dla mnie), ale ja potrzebuje tylko 3 szt więc co tu sie zastanawiać ( moje zdanie oczywiście to jest)
Na zdrowie <beer>
Pozdrawiam.
_________________

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-16, 21:11   [La Belle] [La Belle]

Piotras nie bądź "pies ogrodnika" i zdradź jak robiłeś podkładki (i ich wymiar), a jak już jestem przy wymiarach to zapodaj wymiary dział i lawet (laweta na moje oko ma 40 mm długości).
piotras napisał/a:
...
powinny być jeszcze imitacje nakrętek, ale dół lawety będzie uproszczony ;-)
...

Co do uproszczeń to oczywiście każdy modelarz decyduje jakie sobie wprowadzi ;-) ,
ale mam pytanie co do uproszczeń na burtach lawet (no masz burty jak nie przymierzając z zestawu).
Z doświadczenia wiem, że burty to jednak nie była jedna decha, tylko kilka elementów różnie w różnych wiekach (i flotach) profilowanych, dla przykładu działo z L'Hermion



i rysunek na którym to lepiej widać


lawety5b - rys. K. Gerlach

Są to przykłady lawet późniejszych niż La Belle, już z lekką "ażurową" podstawą (najwcześniej z ok. 1732).

Temat był poruszany w dyskusjach Janka
http://santisimatrinidad....php?p=1604#1604

Nie znam planów z jakich korzystasz, więc nie wiem z czego wynika to uproszczenie.
Rzuć trochę światła, bo temat lawet żywo mnie interesuje.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu