SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] kardinales - dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-10-19, 17:08   [Sovereign of the Seas] Podstawka

Janek już opracował tutorial
» PODSTAWKA EKSPOZYCYJNA
http://santisimatrinidad....php?p=4289#4289


W tutorialu z zeszytów DeA wynika, że rozstaw otworów wynosi 10 cm, przy "ozdobnych słupkach" to optycznie do długości modelu zbyt blisko siebie (moim zdaniem oczywiście).
Ja mam podstawki od 27 do 31 cm długości i rozstaw "słupków" będę robił na 15, 16 cm przy dłuższych, a 13, 14 cm przy tej 27 cm.

Masz rację, że najlepiej się wstrzymać do złożenia podłużnicy - tu trzeba też uwzględnić długość galionu (ostrogi dziobowej) i dokonać podziału optycznego, który będzie się najbardziej podobał, ale wtedy trzeba będzie robić samemu podstawę, bo jeżeli taka podstawa będzie w kolekcji DeA, to jej długość może niestety nie pasować.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 105
Wysłany: 2012-10-21, 15:35   

 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-21, 15:35   

Zdecydowanie też wydaje mi się że 10 cm to za mały rozstaw , wychodzi na to że nie wykorzystam podstawki od DeA , raczej wykonam coś samemu przynajmniej zgram rozstaw otworów modelu z podstawką :-D
 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-14, 11:25   

Co do wypaczonej części to ja zastosowałem metodę namoczenia następnie przybicia do płaskiej deski kilkoma małymi gwoździkami i pozostawienie do wyschnięcia na akwarium. Efekt przeszedł moje oczekiwania. Podłużnica wyprostowała się i nie przejawia chęci do powrotu skrzywienia.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-11-14, 20:29   [Sovereign of the Seas]

Prostowanie na parze również przyniosło pożądany efekt, mam nadzieję, że tak pozostanie.
_________________
Pozdrawiam
Michał

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-04, 08:16   Re: [Sovereign of the Seas]

kardinales napisał/a:
Niestety moja część stępki powróciła do pierwotnego kształtu, nie polecam pośpiechu w prostowaniu, sam wypróbowałem metodę jednego z kolegów żelazko + para + skręcenie dwiema prostymi deskami na 24 h, było ok przez pierwsze 2 dni, mój błąd trzeba było reklamować do skutku.


Jeżeli mogę wtrącić swoje trzy grosze do tematu, moim zdaniem, abstrahując oczywiście od konieczności wymagania od wydawnictwa dostarczania elementów dobrej jakości, bo w końcu łoją na tym niezłą kasę, prostowanie na siłę takich elementów jak podłużnice, czy "wąsy" od wręg, mają słabe uzasadnienie w praktyce. Dlaczego? Ano dlatego, że szkielet wręgowy jest tak skonstruowany, że po sklejeniu w odpowiedni sposób sam siebie usztywnia i niewielkie skrzywienia, a z takimi mamy do czynienia, mogą zostać w ten sposób zniwelowane. Później idzie na to poszycie, które w zasadzie mogłoby być przy tej grubości samonośne i też by wytrzymało. Ja miałem pokrzywione wręgi (Victory) a stępce się nawet specjalnie nie przyglądałem - teraz kadłub jest idealnie prosty i symetryczny we wszystkie strony (problemy są zupełnie gdzie indziej).

To tak tylko.
Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-01-04, 12:33   Re: [Sovereign of the Seas]

Yemar napisał/a:
...
prostowanie na siłę takich elementów jak podłużnice, czy "wąsy" od wręg, mają słabe uzasadnienie w praktyce. Dlaczego? Ano dlatego, że szkielet wręgowy jest tak skonstruowany, że po sklejeniu w odpowiedni sposób sam siebie usztywnia i niewielkie skrzywienia, a z takimi mamy do czynienia, mogą zostać w ten sposób zniwelowane.
...

W przypadku "wąsów" czy nawet podstaw wręg, mógłbym się zgodzić - można to jeszcze skorygować w trakcie klejenia owrężenia i usztywnić pokładami czy np. dodatkowymi dystansami.
Jednak co do podłużnicy to wypaczone elementy należy WYMIENIĆ.
Wypaczona podłużnica (nawet chwilowo wyprostowana na stoczni) będzie miała tendencje do powrotu do wypaczonego kształtu. Zignorowanie takiej krzywizny skutkuje "operacją na dwa uda - albo się uda, albo nie uda". Mieć wypaczonego knota, w którego się włożyło mnóstwo pracy (o kasie nie wspomnę) ... średnia przyjemność.

Niestety z przekoszeniem kadłuba to nie jest taka prosta sprawa. Oprócz niewłaściwych materiałów na owrężenie, może nastąpić przekoszenie na następnych etapach jak wklejanie pokładów czy plankowanie. Niestety są to prace początkowe (największy brak doświadczenia), ale rzutują na ostateczny wygląd naszego modelu.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2013-01-04, 18:16   

W relacjach z budowy Czarnej Perły nie spotkałem się z problemem wypaczonego owrężenia (MDF - jak pamiętacie), ale w dwóch relacjach miało miejsce rozjechanie elementów burt (???)


w tym przypadku aż na 4 mm.

Jak widać, na każdym etapie można zepsuć jak się bardzo chce ;-) .
_________________
Tryton




 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2013-02-06, 22:08   [Sovereign of the Seas] poszycie z bambusa

Witam po długiej nieobecności
jako że mam już sesję z głowy a co za tym idzie czas na prace przy złotym okręciku :-)
kadłub już przygotowany do poszywania :-)
No i się zaczęło poszywanie kadłuba, potwierdzam słowa kolegów którzy mają już pierwsze kroki za sobą, poszycie z bambusa układa się okropnie, próba wyginania maszynką no gięcia listewek jeszcze jak cie mogę, przynajmniej mi jakoś się udało 1 szt. wygiąć, wiercenie pod każdego gwoździka (inaczej mamy 99% szans że listeweczka pęknie).
Powiem tak jak ja to widzę, po ułożeniu poszycia z bambusa szpachel, szpachel i jeszcze raz szpachel, zaraz na to drugie poszycie, aaa bym zapomniał duuuużo cierpliwości głębokie oddechy i cały czas do przodu :-)
_________________
Pozdrawiam
Michał

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu