SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] Overmawr / Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-10, 20:20   

overmarw napisał/a:
...
więcej tu szpachli niż drewna ale...
[...]
wygoniła mnie z całym tym majdanem do piwnicy.

Mimo tego, że to bambus, ja jednak polecam odwrócić te proporcje i pozostawić niezbędną ilość szpachli (czyli kadłub jeszcze podszlifować), zwłaszcza, że masz gdzie szlifować bez konsekwencji (piwnica) ;-) .
Z doświadczenia wiem, że szpachla "lubi" się wykruszać (im więcej szpachli, tym większa szansa na takie kuku - dlatego bym to zminimalizował), listwy drugiego poszycia (formowane do kształtu) będą miejscami naprężone i będą ciągnąć, za kilka sezonów możesz spodziewać się niespodzianek w postaci odstających listew drugiego poszycia - dlatego polecam zminimalizowanie szpachli na kadłubie.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 38
Wysłany: 2013-11-10, 22:48   

 
 
overmawr
mat


Posty: 38
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2013-11-10, 22:48   

Niestety moje pierwsze poszycie nie wyszło najlepiej. Mam zamiar lekko przeszlifować po wycięciu furt ale na pewno nie wiele tej szpachli ubędzie. W niektórych miejscach ze względu na złe skosowanie wręg, prawie przeszlifowałem się na wylot
_________________
Żeby pro­wadzić wojnę pot­rze­ba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy.
Napoleon Bonaparte
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-10, 23:50   

overmawr napisał/a:
...
W niektórych miejscach ze względu na złe skosowanie wręg, prawie przeszlifowałem się na wylot
...

Złego skosowania i przeszlifowania poszycia nie brałem pod uwagę - w takim razie pozostaje trzymanie kciuków za wytrzymałość szpachli.

Ja niestety nie miałem szczęścia, przeszło tydzień temu poszpachlowałem (dobra jakościowo szpachla do drewna Tikkurila) otworki po gwoździach (ø ok. 2 mm) w płycie pilśniowej i listwach z MDF (po malowaniu było idealnie gładkie i tak było przez tydzień), a dzisiaj zobaczyłem, że szpachla została "wyciśnięta" :?: (to zapewne wina kilkustopniowej różnicy temperatur i wilgotności powietrza - jak widać wypadki chodzą po ludziach :oops: ).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-11-11, 08:42   -Sovereign of the Seas-

Witam, ja natomiast używam szpachli -stukolini- moim zdaniem jest ona bardzo dobra do tego typu zadań jest elastyczna bardzo łatwo się ją obrabia ale to tylko moje zdanie.
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2014-01-10, 19:42   

Witam.
Ładnie to wyszło. Ten klon amerykański jest tak samo jasny jak lipa tak wynika ze zdjęć. Chyba lepiej się obrabia niż ta okropna lipa z kolekcji?

Pozdrawiam.
_________________
Andi


 
 
overmawr
mat


Posty: 38
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2014-01-11, 14:13   

Klon praktycznie w tym samym odcieniu co lipa. Fakt zdjęcia nie najlepsze. Ale mniej więcej to tak wygląda.
Co do obróbki - bardziej miękki niż lipa no i 0,8 mm daje większe pole manewru przy szlifowaniu.
_________________
Żeby pro­wadzić wojnę pot­rze­ba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy.
Napoleon Bonaparte
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-01-11, 15:30   

Trochę się już gubię w opiniach kolegów co do gatunków drewna - w szczególności lipy.
Czytając takie opinie kolegów:
Andi napisał/a:
...
pokłady w Sots jak wiadomo są to listewki lipowe ( jak dla mnie porażka lepszy byłby fornir z gruszki )
(...)
Ten klon amerykański jest tak samo jasny jak lipa tak wynika ze zdjęć. Chyba lepiej się obrabia niż ta okropna lipa z kolekcji?
...

Yemar napisał/a:
...
lipowe listwy wg mnie są w ogóle porażką w modelu, bo lipa jest bardzo miękka. Nie dość, że nie idzie z tego zrobić precyzyjnych detali, to jeszcze później najmniejsza nieostrożność może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami.
...

overmawr napisał/a:
...
Klon praktycznie w tym samym odcieniu co lipa.
(...)
Co do obróbki - bardziej miękki niż lipa
...

Co do lipy, to mam obiekcję czy aby na pewno jest to lipa. Znam ją z autopsji i stwierdzam, że daje lepsze efekty niż brzoza czy olcha (tak zachwalane na innych forach) do tego jest twardsza od w/w. Również lepszy jest efekt po bejcowaniu, więc zalecam dobarwienie na kolor gruszy (bo tej jak i innych "szlachetnych" gatunków drewna ze względu na cenę, w kolekcjach zeszytowych raczej nie uświadczymy ;-) :-( ). No chyba, że we własnym zakresie zdecydujemy się na wymianę materiału (na gruszę, czy klon jak koledzy oligator i overmawr).
Co do klonu to nasz europejski jest z całą pewnością twardszy od lipy, a amerykański jest jeszcze twardszy od naszego, więc też mam wątpliwość czy aby kol. overmawr opisuje klon.
Mam listewki klonu od kol. oligatora i mogę potwierdzić, że klon jest dość twardy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
overmawr
mat


Posty: 38
Skąd: Górny Śląsk
  Wysłany: 2014-01-12, 11:09   

Cytat:
...
Co do klonu to nasz europejski jest z całą pewnością twardszy od lipy, a amerykański jest jeszcze twardszy od naszego, więc też mam wątpliwość czy aby kol. overmawr opisuje klon.
...


Znawcą nie jestem ;-) gatunki drewna rozpoznać mogę po liściach, a tu też tylko to co mnie w przedszkolu nauczyli czyli dąb, kasztanowiec no i może klon. Forniru nie sprzedają niestety z liśćmi ;-)
Babka z wytwórni oklein, u której kupowałem skrawki fornirów powiedziała "Klon Amerykański" więc się z nią nie będę kłócił.

Cytat:
...
Mam listewki klonu od kol. oligatora i mogę potwierdzić, że klon jest dość twardy
...


Twardościomierza do drewna niestety nie mam, a na moim Vickersie drewna nie sprawdzę ;-) Tyle opinii ilu użytkowników, ja opisuję tylko moje odczucia organoleptyczne i to co wydaje mi się przy obróbce.
Nie jest to poparte naukowo :-D

W każdym razie ów "KLON" ładnie wygląda i dobrze się (przynajmniej mi) obrabia - i to jest dla mnie ważne. :-P
_________________
Żeby pro­wadzić wojnę pot­rze­ba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy.
Napoleon Bonaparte
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu