SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] kardinales - dyskusje
Autor Wiadomość
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-14, 20:25   [Sovereign of the Seas] kardinales - dyskusje



Chciałbym poruszyć temat eksponowania modelu, w numerze 5 i 6 DeA jest mowa o przygotowaniu uchwytu, który ma między innymi pomóc w pracach nad modelem, a po skończeniu modelu jako uchwyty do podstawki ekspozycyjnej, dlatego też mam pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy co sądzą o tym, może mają jakieś swoje ciekawe rozwiązania, niby nic trudnego, ale pytanie czy warto robić coś takiego, czy też dać sobie z tym spokój?
 
 
REKLAMA
Moderator

Posty: 536
Wysłany: 2012-10-14, 22:25   [Sovereign of the Seas]

 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-10-14, 22:25   [Sovereign of the Seas]

Bardziej doświadczony modelarz będzie budował z planów od podstaw, a nie z zestawu, więc nie kupuje kolekcji SotS, a skoro nie kupuje, to jak ma Ci odpowiedzieć na pytanie, skoro nie wie o co pytasz ;-) :lol:
Proponowałbym sfotografować z zeszytu to o co pytasz, łatwiej będzie cokolwiek na ten temat wywnioskować.
Ja do pierwszego etapu budowy radzę budowę stoczni, podstawka dla prenumeratorów może być przydatna na dalszych etapach budowy (piszą o tym nasi koledzy w swoich relacjach z budowy HMS Victory),
np. podstawka którą ma Dziadek:
_________________
Tryton




 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-17, 21:04   [Sovereign of the Seas] kardinales - dyskusje

Od czegoś trzeba zacząć, niestety przyznaję się bez bicia, że poszedłem na łatwiznę i na pierwszy ogień poszła podstawka od DeA


http://img30.otofotki.pl/...4_WP_000239.jpg
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-10-17, 23:45   [Sovereign of the Seas] Re: kardinales - dyskusje

kardinales napisał/a:
...
przyznaję się bez bicia, że poszedłem na łatwiznę
...

Trochę pokrzyżuję Ci plany z łatwizną ;-) i podrążę temat
Cytat:
...
czy warto robić coś takiego, czy też dać sobie z tym spokój?
...

Dostałeś odpowiedź z prośbą
Tryton napisał/a:
...
Proponowałbym sfotografować z zeszytu to o co pytasz, łatwiej będzie cokolwiek na ten temat wywnioskować.
...

i dalej nie wiem o jaki uchwyt chodziło i czy o tę podstawkę pytałeś.

Teraz podstawka.
Jak widzę zabejcowałeś ją (tego niestety bardziej się domyślam, niż dowiaduję z Twojej relacji), jednak w relacji to spodziewałbym się więcej informacji - mianowicie jak przygotowałeś elementy podstawki (nawadnianie, szlifowanie) - czyli przygotowanie podłoża, następnie czym kleiłeś, czym bejcowałeś (bejca, lakierobejca - rodzaj, kolor), ile razy bejcowane. Tak, żeby każdy kto w przyszłości będzie czytał Twoją relację, dowiadywał się co i jak robiłeś.

Na zdjęciu dostrzegam błędy w bejcowaniu, mianowicie tam gdzie drewno zostało zabrudzone klejem (w trakcie klejenia) bejca już nie barwi i widać nieciekawe jasne plamy. A można było tego uniknąć, stosując się do rad w w/w odnośniku.

Cytat:
...
przeglądam wasze sprytne pomysły i rady i jestem pod ogromnym wrażeniem. Gdybym wcześniej tu zajrzał to wiem, że Bounty wyszedłby lepiej i nie popełniłbym tylu błędów
...


Uzmysławiam te błędy (z mało istotną podstawką), gdyż model w ostatecznym rozrachunku trochę "grosza" będzie kosztował, więc warto się przyłożyć aby wyglądał jak najlepiej i nie został opatrzony notką jak wyżej ;-) .

PS
Nie wiem czemu, ale nie wyświetla mi się Twoje zdjęcie w relacji, natomiast jest po kliknięciu adresu (dlatego jest adres pod zdjęciem). W Twoim poście wstawiłem fotkę z naszej galerii, a zdjęcie wstawiam tutaj z pytaniem czy inni użytkownicy je widzą (bo może tylko ja mam taki problem)?
obrazek
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-10-18, 06:32   

U Niego wyświetla mi się zdjęcie i adres.
U Ciebie zdjęcie (trochę inny format).
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-18, 22:28   [Sovereign of the Seas]

Postaram się zatem odpowiedzieć na owe pytania, odnośnie zdjęć być może coś ja źle robię gdyż umieszczam je za pomocą hostingu zdjęć (wyczytałem to na owym forum), nie wyświetla mi się w pisaniu posta pod polem tekstowym żadne okienko aby załączyć plik, chyba że nie powinno go być w ogóle i coś źle zrozumiałem.

Zatem zaczynam odpowiadać na wasze pytania. Podstawkę pomalowałem lakierobejcą Altax



Podstawkę przed malowaniem lekko zwilżyłem i przetarłem papierem ściernym, widać faktycznie ślady kleju, nie przejmuje się tym gdyż jest to podstawka robocza i chciałem po prostu zobaczyć jak będzie wyglądała po bejcowaniu, pomalowałem jeden raz (zastanawiam się czy malować raz jeszcze), podstawkę kleiłem klejem do drewna właśnie takim:



Natomiast jeśli chodzi o moje pytanie odnośnie uchwytu do eksponowania modelu o jakim mowa w DeA i zostałem delikatnie uświadomiony iż doświadczeni modelarze nie kupują prenumeraty dlatego nie wiadomo o co mi chodziło, zatem już wyjaśniam (przepraszam najmocniej za jakość zdjęć)




Zastanawiam się czy ktoś takie coś w ogóle robi, przeglądałem wiele zdjęć i nie zauważyłem i nie wyczytałem nigdzie aby ktoś coś takiego robił, dlatego zadałem takie pytanie.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-10-18, 23:23   Re: [Sovereign of the Seas]

kardinales napisał/a:
...
odnośnie zdjęć być może coś ja źle robię
...

Robisz wszystko prawidłowo, to jest ewidentnie błąd u mnie (znów nie mam kompa i korzystam z laptopa), zresztą dotyczy to tylko tego jednego zdjęcia :?: , pozostałe widzę.
Niestety nie mamy w edytorze dodawanie załączników (tzn. w Panelu Administracyjnym ta opcja jest, ale nie mam możliwości jej uruchomić :-( ).

kardinales napisał/a:
...
w numerze 5 i 6 DeA jest mowa o przygotowaniu uchwytu, który ma między innymi pomóc w pracach nad modelem, a po skończeniu modelu jako uchwyty do podstawki ekspozycyjnej
...

Teraz to już wiadomo o co chodzi <dzieki> .
Moim zdaniem świetna sprawa <super> , żałuję, że w poprzednich kolekcjach nie dali tego rozwiązania, bo ten sposób eksponowania modelu (na dwóch "słupkach") zamierzam zrobić do Galeonu - San Juan Bautista i będę musiał użyć wkrętów, co bardziej komplikuje montaż do podstawy :-( . Mając zainstalowaną nakrętkę masz już dwie możliwości eksponowania modelu, bez niej pozostaje tylko tradycyjna podstawka (czy jakaś jej forma).



Przykłady eksponowania na "słupkach"



PS
Przy okazji mam prośbę, czy ktoś z kolegów zechciałby opracować sposób wykonania tych uchwytów w podłużnicy (streszczenie tego co w zeszytach, mogą być fotki stron lub własne wykonanie) w dziale » Techniki modelarskie
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
kardinales
Porucznik


Posty: 105
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-19, 07:02   

mogę zająć się tym ale dopiero po weekendzie , wcześniej nie dam rady , natomiast jeśli chodzi o same wkręty pod podstawkę to będę je robił tylko zastanawiam się nad rozstawem pomiędzy nimi czy dać tak jak na zdjęciu czy może trochę szerzej , myślę że może sprawa sama się wyjaśni po złożeniu stępki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu