SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Razem czy osobno ???

Czy chcesz rozdzielności relacj i dyskusji (jak dotychczas)
TAK
68%
 68%  [ 11 ]
NIE
25%
 25%  [ 4 ]
Inne
6%
 6%  [ 1 ]
Głosowań: 16
Wszystkich Głosów: 16

Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-13, 08:08   Razem czy osobno ???

KHOT napisał/a:
... Bardzo bym prosił o nie wydzielanie dyskusji do oddzielnego wątku - wiem, że wygodniej się ogląda później taką czystą relację bez przebijania się przez masę postów z dyskusją, ale w trakcie budowy jednak trzymanie całości w jednym temacie jest o wiele przyjemniejsze niż bieganie między dwoma tematami: jednym z relacją, drugim z dyskusją...


Ja też się czasem zastanawiam nad postulatem KHOTA (może to moje skrzywienie na wskutek doświadczeń z jednym ze zdechniętych forum) czy lepiej prowadzić dyskusję w jednym ciągu z relacją z budowy, czy tak jak robimy teraz. W stanie aktualnym rzeczywiście relacje z budowy są przejrzyste, dotyczą jednego tematu, mają logiczną ciągłość i jeszcze szereg innych zalet.
Osobna dyskusja też ma swoje uzasadnienia, bo np. poruszenie ważkiego tematu pociąga za sobą czasem kilkanaście i więcej postów. Postów które w oczywisty sposób przerwałyby ciągłość relacji.
Z kolei wzbogacona relacja o różne uwagi i przemyślenia w jednym tematycznym ciągu też ma sens. W stanie aktualnym czasem problemem jest powiązanie wątków dyskusji z konkretnym opisem umieszczonym w relacji, a im większa odległość czasowa to myślę, że to rozwarstwienie będzie się powiększać.
Gdyby jednak zastosować kompromis i dyskusję ściśle tematyczną (uwzględniającą także uczestników forum) prowadzić w połączeniu z relacją z budowy, a bardziej problemową na dotychczasowych zasadach.
Na ewentualny eksperyment jest okazja bo zaczynamy budować nowy okręt i tylko w tym dziale można by próbować.
 
 
REKLAMA

Posty: 337
Wysłany: 2012-11-13, 08:26   

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-11-13, 08:26   

Ja uważam, że zasada rozdziału dyskusji od relacji ma swoje głębokie uzasadnienie. Na poprzednim forum było to wymieszane i często w relacji pojawiały się wielopostowe "dygresje", czasami zupełnie nie związane z samą relacją. Czyszczenie tego pozostawało w wyłącznej jurysdykcji moderatora (bo admina nie było) i czasami był kłopot (szczególnie, gdy wchodziły w grę emocje i wśród treści pojawiały się różnorakie inwektywy). Tutaj mamy czystą relację i goście chcący się zapoznać z procesem budowy nie muszą koniecznie być angażowani właśnie w dyskusję, a jeżeli życzeniem autora relacji jest to aby byli, zawsze można przecież linkować konkretne posty.

Zresztą i tak myślę, że nie podlega to dyskusji.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
KHOT
dejman

Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-13, 08:54   

Moim zdaniem decyzja powinna należeć do "właściciela" relacji. Tak jak pisałem w swojej relacji: obie możliwości mają swoje wady i zalety, więc szkoda byłoby zmuszać wszystkich do czegoś, co nie jest rzeczą tak krytyczną dla funkcjonowania forum. Mi zdecydowanie łatwiej i przyjemniej się ogląda i udziela w relacjach które mają wszystko w jednym temacie, bo zawsze można na przelecieć szybko myszą od obrazków do wypowiedzi niż skacząc między tematami.

BTW. nie umarłem w relacji, na razie mały przestój, bo przesyłka z ostatnią częścią podłużnicy zaginęła, a pani z infolinii stwierdziła, że mimo że następna przesyłka dotarła bez problemu, ona reklamację może przyjąć dopiero po miesiącu od wysłania, więc "proszę dzwonić po 22 listopada" <ouch> .
 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-13, 09:10   

Powiem tak. Dziadek częściowo ma rację ale tylko pod jednym warunkiem, że na forum nie będzie historii opisywanych przez Yemara. Jak do tej pory, tfu,tfu na psa urok, na naszym forum nie było krótkich spięć i mam nadzieję, że tak dalej będzie.Z jednej strony, potrzebuję coś sprawdzić, porównać to wygodniej sięgnąć do relacji. Zobaczę co chciałem ale z drugiej strony nie będę znał historii elementu i ewentualnych problemów z jego powstaniem. Same dylematy. Biorąc jednak wszystkie za i przeciw po własnych przemyśleniach, moim zdaniem, utrzymał bym obecną formę rozdziału relacji od dyskusji.
A może zrobić sondę na ten temat?
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-11-13, 09:55   

Ja osobiście uważam ze tak jak jest teraz jest ok i powinno tak zostać . Bylem już na wielu forach i własnie ta przejrzystość jaka jest tu, bardzo mnie zaskoczyła - pozytywnie. Wszystko jest jasne i poukładane wystarczy godzinka aby się przyzwyczaić do tej formy i jest ok. Co do wypowiedzi kolegi żeby to od właściciela relacji zależało jaka formę chce używać, uważam ze wprowadzi to chaos, śmietnik... jedni zaczną tak pisać drudzy inaczej potem powstaną inne pomysły... Forum musi mieć swój styl i zasady do których trzeba się dostosować albo sobie odpuścić... Myślę tez, ze aż takiego problemu nie sprawia to tak zwane skakanie miedzy wierszami nie opowiadamy meczu tylko relacje budowy modeli tu posty przychodzą dość wolno. Osobiście oglądam relacje innych i jeżeli mam problem to pisze do właściciela jeśli nie widzę np pod danym postem "rozwiniecie w dyskusji" czy coś w tym stylu. Jeżeli ktoś regularnie odwiedza forum nie może mieć problemu np tu, dziennie jest średnio 20 postów na innym forum którym jestem dziennie przychodzi około 4000-5000 postów wtedy może to sprawiać problem. Tak czy siak jeżeli ma to zależeć od np glosowania forowiczow to jestem za zostaniem przy obecnej formie. Pozdrawiam
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-13, 13:03   

Jak już robimy sondę bez sondy :-) to też jestem zdania, żeby na forum pozostała dotychczas istniejąca forma prowadzenia relacji. Mimo wszystko to nie Koga i tutaj może pojawiać się wiele pytań zadanych przez mniej doświadczonych użytkowników-modelarzy odnośnie wykonanych elementów, a to może zaśmiecać niepotrzebnie główny wątek.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-13, 13:55   

Witajcie koledzy.
Są trzy fundamentalne rzeczy, które należy zrobić zapisując się na forum "o formule otwartej czy półotwartej" (a takim nasze forum jest, chyba ;-) ).
Mianowicie
:arrow: PRZECZYTAĆ REGULAMIN (Zasady obowiązujące na forum),
:arrow: PRZEDSTAWIĆ SIĘ W PRZYWITALNI (Neofici forum - bo nie każdy chce "gadać" z nieznajomym, a po prawdzie ułatwia to pomoc, bo inaczej tłumaczy się "zielonemu" nastolatkowi czy dziecku, a inaczej osobie z pewnym doświadczeniem),
:arrow: PROWADZIĆ RELACJĘ Z BUDOWY.

Przytoczę więc zasady:

5. Każdy budujący zakłada (admin pomoże) własny wątek z budowy pod tytułem zgodnym z loginem. W nim przedstawiamy etapy budowy.
Uprasza się mocno, by nie wpisywać tu pytań, komentarzy i nie prowadzić polemik.
Patrz punkt następny.
6. Modelarz (lub każdy użytkownik) ma prawo otworzyć nowy wątek pod swoją relacją celem wymiany zdań, zadawania pytań przez innych i udzielania odpowiedzi związanych z budowanym modelem.
7. Do prowadzenia dyskusji modelarskich oraz innych poza konkretną relacją służą wydzielone wątki - Techniki - Dyskusje (również Dyskusje w każdym podforum) - Tawerna
8. Zanim zadasz pytanie, uważnie przeglądnij spisy treści poszczególnych działów. Pytaj, jeśli jeszcze nie ma omawianego tematu.

Jak widzicie, przystępując do braci Shipmnana, każdy z nas wyraził akceptację rozdzielności relacji.

Z czteroletniej perspektywy wyrażę swoją opinię.
Cztery, może pięć lat temu kolega pokazał mi Kogę, zwracając uwagę na wiedzę Tomka Aleksińskiego. Udało mi się wtedy skontaktować z Tomkiem i uzyskać od niego potrzebne materiały.
Zacząłem też czytać wszystkie interesujące mnie relacje i powiem szczerze strasznie mnie wnerwiało, że na jeden post relacji było 10 do 20 postów trolingu, totalnie nie związanego z budową, typu: "nięźle Ci to idzie", "zasiadam w pierwszym rzędzie" (o popkornie nie wspomnę ;-) ), "ustawiłeś wysoko poprzeczkę" czy "szczęka mi opadła". Nie mam nić przeciwko pochwałom, pewnie pomagają budującym, ale nie taką ilość.

Jest kilka portali, gdzie jest tak wspaniała atmosfera, że w relacji wstawia się zdjęcia z wycieczek, z podróży, nawet co się tam jadło, o pupilach nie wspomnę :-> Też nie mam nic przeciwko, ale nie w RELACJI Z BUDOWY.

Kolejna, bardzo istotna rzecz oprócz trolingu: PYSKÓWKI, CHAMSTWO i OBELGI - z ręką na sercu, kto z Was nie zetknął się z tym na innych forach (sporo tego było też w relacjach, które czytałem).
Właśnie gdy się zapisywałem, też miało miejsce takie "spięcie" (nawet kilku z naszych kolegów, nie zostało przyjętych tam przyjaźnie), ale z relacji przeniosło się na SB (i chwała im za to).
Gdy powstawała Koga (też kilku kolegów nie było zadowolonych z forum na którym byli), jak pamiętam z czytanych postów, były nawet takie ustalenia, że po skończonej relacji admin czy modzi mieli "wyczyścić" relację z wszystkich zbędnych komentarzy, ale po pięciu latach nie ma tam ani jednej takiej relacji.

Z powyższych przyczyn wybrałem SHIPMANA, założonego przez Emila (wtenczas usera lub już może moda Kogi), który postanowił stworzyć "zaciszną zatokę" dla budujących model z kolekcji DeA Santisima Trinidad.

Tu muszę przyznać, że nie przeszkadzała mi nawet biała czcionka, która została zmieniona po trzech latach na czarną, na prośbę nowego kolegi i ma do tej pory konsekwencje w postaci czerwonych liter na przeglądarce IE (zresztą przeglądarka IE ma jeszcze inne wady w postaci reklam, których chyba nie można zablokować).
Miałem wtedy tempo i entuzjazm budowy zbliżony do Dziadka ;-) , do czasu gdy zacząłem waloryzować model - brak materiałów dot. tej jednostki spowodował, że "straciłem" cztery lata :oops: , ale myślę, że nie są to lata zmarnowane, bo zebrałem pokaźne archiwum dot. HMS Victory i poznałem wielu fajnych ludzi (i dlatego formuła forum się nieco rozrosła o pozostałe kolekcje). Nic nie stało na przeszkodzie aby zakładać odrębne portale, ale pisanie wszystkiego od nowa, i od nowa przy każdej kolejnej kolekcji, najmniej mi się uśmiechała.
Wybaczcie odszedłem od tematu.

Wprowadzanie wyjątków, może spowodować pomyłki w innych relacjach. W pomyłkach komentarzy w relacji już bryluje nasz kolega Michał (gruby9999) i zapewne na nie jednym forum miałby już kilka banów ;-) :lol: A teraz z pozycji admina. Powiem Wam szczerze, że bardzo trudno jest moderować tak obszerną relację jak np. moja :oops: i dlatego musiałem ją nawet rozdzielić na oddzielne wątki.

Jak zauważyłem koledzy prowadzą dwa typy relacji.
Pierwszy (zacytuję kol. Romana - RomekS) "patrzcie CO ZROBIŁEM" i drugi "patrzcie JAK TO ZROBIŁEM" (ja osobiście preferuję ten drugi typ relacji ;-) ).
Jeżeli w wątku relacji szczegółowo opiszemy użyte materiały (farby, rodzaj drewna czy forniru), narzędzia, wymiary naszych detali i opiszemy jak to zrobiliśmy, to unikniemy zbędnych pytań, czy podziękowań na odpowiedź, których też jest pełno na innych forach w każdej relacji typu "patrzcie co zrobiłem".
Ci koledzy, którzy udzielają się na forum od dłuższego czasu, mogą potwierdzić, że wielokrotnie prosiłem o uzupełnienie o powyższe dane na PW lub SB bez zbędnego zaśmiecania relacji.

Ale jak to mówią świat idzie naprzód i nic o nas bez nas, więc niech pomysłodawca (może jednak ja) utworzy ankietę, jak się zapatrujecie na ten pomysł.

Dziadek, możesz edytować pierwszy post i zmienić pytanie jak i sformułować odpowiedzi (KHOT - możesz również zasugerować coś Dziadkowi).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2012-11-13, 14:33   

Święte słowa mnie wszystko pasi ale masz rację co relacja to relacja bez zbędnych gadek.
Andrzej :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu