SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Santa Maria 1/96
Autor Wiadomość
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-21, 22:44   Santa Maria 1/96

Witam.
Heh dopiero dziś wpadłem na to, że tutaj też prowadzone są tego typu relacje, wcześniej jakoś nie zwróciłem na to uwagi :-)

Jako iż otrzymałem specjalne zaproszenie 8-) :mrgreen: zakładam relacyjkę z budowy Santa Marii. Traktuję ją jako model treningowy celem nauki robienia detali, nazewnictwa itp.

A jako że Santa Maria pokrywa się z moim loginem S.M to można powiedzieć że wszystkie znaki na ziemi wskazują na to, że model był mi pisany. :-P
Prace przy modelu są już mocno zaawansowane ale jeszcze sporo zostało do zrobienia.

Model budowany jest w skali 1: 96 więc to praktycznie miniaturka. SM buduje z wycinanki Shipyardu nr 20. Przyznam się że skany mam z internetu i to był wielki błąd. Okazało się że ktoś skanując nie dociskał dobrze gazetki co spowodowało małe zniekształcenia kilku wręg, które wyszły dopiero przy składaniu.
Pokłady to brzoza, a na resztę pójdzie olcha

Aktualnie rozmyślam jak wykonać miniaturowe nagle oraz jufersy (te drugie raczej kupię)

Poniżej kilka fotek,,,no tak tylko gdzie opcja ich dodawania :mrgreen:
Dajcie mi chwilę...
...o już coś wykombinowałem ,,, a więc tak to wyglądało na początku,,,

12 Sierpnia 2012



_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
REKLAMA

Posty: 152
Wysłany: 2012-11-24, 15:45   Santa Maria 1/96

 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-24, 15:45   Santa Maria 1/96

16 Sierpnia 2012

Powolutku do przodu,,,
Połowa poszycia już za mną :lol:
Na poszycie idą listewki z forniru 0,6mm o szerokości 2,5mm.
Przyklejam je klejem CA średnio gęstym jednak takim do sklejania modeli samolotów co nie topi erapolu (taki rodzaj styropianu).
Na razie całość prezentuje się marnie, przynajmniej na zdjęciu, jednak po przeszlifowaniu będzie super.
Jedno co mnie przeraża to to, jak wytnę te 18 malutkich okienek na burtach
Być może też podobnie jak RomekS z nich po prostu zrezygnuję.



Kadłub musiał być szpachlowany, bez tego an rusz z poszyciem no chyba żeby użyć na niego listewki ok 1,5mm grubości,, szpachlowanie zrobiłem to na dworze aby domu za bardzo nie zasyfić. Poniżej fotki




O tak wycinam paski forniru ,, listewki wychodzą równej grubości bez zbędnego mierzeniai, cierpi na tym mata ale w końcu od tego jest.

I małe odkrycie,,, ostrza do nożyka opakowanie widoczne na zdjęciu są bardzo ostre i trwałe, jakością dorównują lub nawet przewyższają olfę a przy czym kosztują koło 5zł za opakowanie.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 17:56   23 sierpnia 2012

23 sierpnia 2012

Witam
Przedstawiam ciąg dalszy moich zmagań z SM,,, Poszycie zakończone i wyszlifowane.
Myślę że nie będę więcej używał forniru grubości 0,6mm. Źle się go potem szlifuje zwłaszcza jak jak gdzieś pojawi się jakiś niedoklejony kawałek. W przyszłości będę używał czegoś grubszego np obłóg 1 - 1,2mm.


tutaj gotowa skorupa


Tutaj gotowa stępka całość zrobiona z olchowej listewki.
Olchowe listewki pozyskałem tnąc na kawałki olchową sztachetę 2x10x50cm
Myślę że to cenna wiadomość w castoramie idzie kupić olchowe sztachety o różnych długościach w cenie od 2 do 6zł :-) Moja to ta za 2zł ;-)

Tutaj wstępnie przyczepiona, celem przymiarki na małe gwoździki po uprzednim nawierceniu dziurek.


Niestety ciągle mnie mogę zmusić aparatu, aby robił poprawne fotki w świetle innym niż naturalne, dzienne.


Tutaj jeszcze nie skończona ale już używana szlifierko pilarka. Szlifierka ma 150mm średnicy a pilarka to frez ze stali HSS 100x1mm.
O ile szlifierka sprawdza się wyśmienicie o tyle pilarka wcale,,albo mam skrzywiony wałek albo tulejki zbyt mało precyzyjne i tarcza tnąca wykazuje bicie boczne około 0,5mm mimo dziesiątek prób przykręcenia w różnych ustawieniach.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 20:40   27 Sierpnia 2012

27 Sierpnia 2012

Wracając do modelu to pozwoliłem sobie wczoraj wykonać drzwi i pierwsze dwa okienka. Zostało jeszcze 6 nieco większych. Ramki wykonałem z forniru we wnętrze dopasowałem kawałek blaszki z puszki po na której zrobiłem ostrym szpikulcem rysy w kształcie kratownicy następnie całość położyłem na foli i zalałem kropelką lakieru bezbarwnego.
Zawiasy w drzwiach to kawałek kartki z drukarki zabarwionej markerem na czarno.

_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 20:42   04 Listopada 2012

04 Listopada 2012

Witam po letniej przerwie :-D
Sezon letni przelatałem modelami RC jednak sezon na latanie się skończył i powoli można wrócić do budowy SM :-D
Poniżej przedstawiam postępy w budowie. Doszły odbojnice zrobiłem też pierwsze w swoim życiu drabinki
Odbojnice podłużne wykonałem sklejając ze sobą dwie 3 mm listewki z forniru mahoniowego 0,6 mm, a następnie złożyłem pakiet takich listewek i wyrównałem brzegi. Odbojnice pionowe wykonałem analogicznie tylko skleiłem ze sobą 3 paski forniru
Poniżej fotki moich poczynań



_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 20:42   09 Listopada 2012

09 Listopada 2012

Witam
Powolutku do przodu, pierwsza próba robienia barierek,, na razie nie wychodzą tak jak bym sobie tego życzył jednak bez odpowiednich narzędzi wycięcie równych listewek 2 x 2 x 8 mm na słupek jest prawie niemożliwe. Fajnie by było jakby jakaś dobra dusza podesłała mi kilka takich z gruszy ;-) .
Winda kotwiczna powoli nabiera kształtów, złożona z wałka bukowego ok 3,5 mm, zrobionego z pędzelka, reszta posklejana z kawałków z forniru mahoń i jabłoń. Nic jeszcze nie jest posklejane na stałe, więc będzie jeszcze sporo poprawek upiększających.



Tymczasem w ramach odskoczni doszedł ster. mocowany podobnie jak u Romka na dwóch kawałkach drutu zawiasy wykonane z kartki papieru z drukarki pomalowanej markerem na czarno.

_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 20:43   14 Listopada 2012

14 Listopada 2012

Doszły drabinki, (wydaje mi się, że ta za windą kotwiczną będzie kolidować z liną od kotwicy).
Drabinki nie wyszły idealnie jednak jak będę robić je w kolejnym modelu będę wiedział jak pociąć je prosto.
Doszły też ławy jufersów oczywiście sklejone w imadle z 3 warstw forniru.
Ciągle widać moje nieudolne próby zrobienia barierek, bez odpowiedniego sprzętu albo gotowego materiału nie ma szans




Gotowe pompy na pokład ,,,na wałek z pędzelka nakleiłem cieniutkie paski forniru, okucie w koło zrobiłem oczywiście z kartki papieru Natomiast słupek i dźwignie zrobiłem z drucika miedzianego z uzwojenia jakiegoś silnika. Trochę kucia szlifowana opalenie nad zapalniczką i wyszło tak jak wyszło. Zdjęcie makro bezwzględnie pokazuje resztki opalonego lakieru (zaś lekcja na przyszłość) które gołym okiem dają efekt kutej stali.


walka przy detalach


I dalej do przodu ,,, słupki już stoją :-) nie myślałem że ich dopasowanie może sprawić aż tyle kłopotów :-) ale się udało. Drucik zastąpiłem odkrojonym cieniutkim kawałkiem forniru olchowego. Całość wygląda o wiele lepiej,,, teraz tylko dopasowanie poręczy.
Mam wrażenie że prace mnożą się w postępie geometrycznym a myślałem że będzie ich coraz mniej :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 20:44   

Witam.
Zabawa z modelem leci dalej do przodu ,,, doszły poręcze zrobiłem je z obłogu mahoń który otrzymałem od dobrego człowieka ,,, miałem z tym mały kłopot żeby je przykleić ale jakoś sobie poradziłem.
Zastanawiam się czy ten greting pasuje na tym pokładzie,, ale to wyjdzie w praniu na chwilę obecną tylko tam do zdjęcia pozuje :-D


Model w całej okazałości ,,, foto z lampą błyskową ,,, trochę odbija się światło za to nie co lepiej oddaje rzeczywiste kolory modelu przynajmniej na moim monitorze



i stan na dzień dzisiejszy

Poręcze najpierw dopasowałem, przykleiłem klejem ca ,,, dalej wywierciłem otwory tam gdzie słupki w powstałe otwory wstawiłem kołki z forniru, dalej każdy z nich napuściłem kropelką kleju ca,, (poręcze również połączyłem w ten sposób wiercąc otworki z boku) potem już tylko ścięcie kołków i przeszlifowanie całości.
Wszystko jest bardzo sztywne i nie grozi tym że się rozpadnie samo za jakiś czas.


Jako że nie miałem małego hebelka musiałem wymyślić inny sposób na zrobienie masztów.
Wpadnięcie na pomysł trwało kilka dni, a robota trwała góra dwie minuty.
Myślę, że fotka wszystko wyjaśnia ,,,co do uwag,,,lepiej żeby wałek był kilka centymetrów dłuższy oraz należy go delikatnie dociskać opuszkami palców.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu