SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[La Belle Poule] Dyskusje
Autor Wiadomość
Wojtek
junga


Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-11-26, 15:35   [La Belle Poule] Dyskusje

Witam,
założyłem temat, tak jak pisałem w powitaniu i tu będę zamieszczał informacje na temat budowy.

Piotras napisał/a:
...
Jakich planów będziesz używał?
...

Skorzystałem z wycinanki "Shipyard" do wycięcia wręg. Natomiast całą resztę wykonam na podstawie rysunków znalezionych w sieci.
Oglądałem Twoje prace nad modelem. Trudna i ambitna metoda, ale efekty są super.
Przy okazji mam do ciebie pytanko: chodzi mi o kontakt z Mirkiem. Też będę potrzebował listewek z gruszy. Życzę powodzenia i wytrwałości, bo zdolności manualne jak widzę masz niemałe.
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2012-11-27, 14:30   [La Belle Poule] Dyskusje

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-27, 14:30   [La Belle Poule] Dyskusje

Witaj.
Zanim Twój sposób budowy znajdzie naśladowców, wyrażę moją opinię o użytych materiałach

Wojtek napisał/a:
...
Wręgi wyciąłem z płyty pilśniowej. Wygląda to dość podle, ale proszę o cierpliwość, to dopiero początek.
...

Płyta pilśniowa do celów modelarskich za bardzo się nie nadaje. Może masz jakąś inną, ja znam taką, która jest z jednej strony gładka, z drugiej "perforowana" i właśnie te powierzchnie różnie chłoną wilgoć co powoduje łatwe paczenie płyty, a co za tym idzie i elementów z niej wycinanych.
W Twoim modelu ratuje Cię to, że wykorzystałeś owrężenie wycinanki Shipyarda, które to przeznaczone jest na karton i ma zwiększoną ilość wręg (więcej niż w "drewniakach") i dodatkowo wodnice (raczej nie stosowane w "drewniakach"), które to mają utrzymywać sztywność konstrukcji (owrężenia), więc może nie będzie się tak wypaczało, jak mi się wydaje (ale wątpliwość jest, a po zdjęciach nie dojdziemy czy z osiowością jest wszystko w porządku).

Nie napisałeś jakie poszywanie planujesz (listewkowe czy fornirowe), bo dodatkowy nakład pracy na wypełnienia między wręgami ma sens bardziej przy fornirowym. W modelu Galeon - San Juan Bautista też robiłem wypełnienie (z balsy) między wręgami i plankowanie fornirowe.

Przykład końcowego poszycia fornirowego (na podkład listewkowy) w modelu Santisima Trinidad



Przy listewkowym i tej ilości wręg raczej jest zbyteczne, jednak metody wypełnienia nie neguję, jedynie materiał.

Wojtek napisał/a:
...
wypełnienie kadłuba to listwy świerkowe
...

Łatwiejsze w obróbce jest miękkie drewno rodzimych drzew liściastych o prawie jednakowej strukturze np. brzoza, olcha, lipa lub egzotycznych typu balsa, wawa vel samba - łatwiej też wciska się "pinezki" przy przytrzymywaniu planek w trakcie przyklejania i je wyjmuje.


przykład "pinesek", o których pisałem

Nie wiem też jaką technologię plankowania zastosujesz, więc może podkład z drewna iglastego nie będzie Ci przeszkadzał, jedynie w obróbce.
Zaznaczam, że jest to tylko moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać.

Powodzenia w dalszej budowie.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wojtek
junga


Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-11-27, 15:11   [La Belle Poule]

Witaj,
Twoje uwagi odnośnie płyty pilśniowej są uzasadnione. Bardziej odpowiednia byłaby sklejka. Wybrałem płytę z uwagi na łatwość obróbki i dostępność (miałem ją pod ręką). Zastosowany materiał wymusił na mnie wypełnianie szkieletu listwami, ponieważ nie wyobrażam sobie mocowania poszycia (listew czy też forniru) do pilśni.
Konstrukcja ma zachowaną osiowość i złożona bez kleju była nadspodziewanie sztywna (dzięki zastosowanym wodnicom).
Poszycie na 90% będzie z forniru (grusza) ponieważ nie mam wielkiej wprawy w układaniu go z listewek.

Wracając do pilśni, w czasach gdy zajmowałem się modelarstwem w klubie spółdzielni mieszkaniowej (lata 70) używaliśmy pilśni. (Ogromne trudności z dostaniem czegokolwiek na rynku).
Jeżeli znajdziesz chwilkę odwiedź ten link:
Wappen von Hamburg
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-27, 15:55   

Znam doskonale modele Kazia (wszystkie na Kodze), ale ja swojego zdania na temat materiału na wypełnienie (iglastymi, z których ze względu na elastyczność były robione maszty ;-) ) nie zmienię ;-) :lol:

kagra napisał/a:
...
Trochę z klejeniem i beleczkami gimnastyki było. Mierzenie, taśmówka, szlifierka i tak kilkaset razy, aż skorupa nabrała wyglądu. W celach estetycznych użyłem akrylowej szpachli.
...

Właśnie dlatego przy braku parku narzędziowego i ze względu na nakład pracy polecam na wypełnienia miękkie drewno drzew liściastych.

Kaziu przy wyborze materiału pewnie też kierował się tym co akurat miał pod ręką ;-) , a i w jego relacji nikt nie podjął wątku świerka na wypełnienie.

Pisząc posta, nie chodziło mi o nawracanie Ciebie na jedynie słuszną drogę, tylko uzmysłowienie innym, że będzie to dodatkowy nakład pracy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-29, 15:28   

I jest dokładnie o czym pisałem, już była szpachla w użyciu ;-) (podobało mi się jedno sformułowanie na jakimś forum dot. szpachli "...szpachlę zostaw do szpachlowania samochodu..." :lol: )
Poza tym robisz jeszcze jeden błąd. W modelarstwie szkutniczym wszelkiego rodzaju doklejki (wypełnienia, plankowanie) robi się symetrycznie tzn. listwa z jednej strony, dla symetrii z drugiej.
Po pierwszych zdjęciach sądziłem, że właśnie tak robisz, więc nie zwracałem na to uwagi.
Klejenie na jednej burcie też może doprowadzić do wypaczenia kadłuba - klej bardzo mocno ściąga (teraz ściąga Ci z jednej strony, przy symetrycznym klejeniu te naprężenia by się niwelowały).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-30, 09:15   

Niech się kotwicą pochwali bo tego to ja płazem nie puszcze ;-)
Nie tak na serio pochwal się co i jak, z czego, czym zrobiłeś tą kotwice? Mi wygląda to na jakąś obróbkę maszynową. CNC ?
_________________

 
 
Wojtek
junga


Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-11-30, 16:45   [La Belle Poule]

Karrex napisał/a:
...
Poza tym robisz jeszcze jeden błąd. W modelarstwie szkutniczym wszelkiego rodzaju doklejki (wypełnienia, plankowanie) robi się symetrycznie tzn. listwa z jednej strony, dla symetrii z drugiej.
...

Pisałem już o tym na kodze. Kadłub jest tak sztywny że nie zachodzi obawa o wypaczenie.
Po wypełnieniu i całkowitym wyschnięciu, kadłub jest idealnie prosty. Myślę że sprawia to duża ilość wręg i wodnice.
Przy innym typie szkieletu jest oczywiście obawa o wypaczenie kadłuba
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-30, 18:05   [La Belle Poule]

Wojtek napisał/a:
Wczoraj, 15:28, Karrex napisał/a:
...
Poza tym robisz jeszcze jeden błąd. W modelarstwie szkutniczym wszelkiego rodzaju doklejki (wypełnienia, plankowanie) robi się symetrycznie tzn. listwa z jednej strony, dla symetrii z drugiej.
....

Pisałem już o tym na kodze.
...


Witaj Wojtku.
Ja moją wątpliwość "symetryczności" wyraziłem wczoraj o 15:28 czyli 6 i pół godziny PRZED kolegami z Kogi :lol:
Wczoraj, 21:54, RomekS napisał/a:
...
Hm.. a dlaczego nie wypełniasz symetrycznie jednej i drugiej strony kadłuba.
...

Wczoraj, 22:01, ataman napisał/a:
...
Dla własnej spokojności rodziłbym jednak postępować zgodnie z zasadami... a nóż tak się ciut zwichruje
...


Sporo ogólnych informacji historycznych o kotwicach możesz znaleźć w artykułach p. Krzysztofa Gerlacha
» KOTWICE ŻAGLOWCÓW I WCZESNYCH PAROWCÓW
http://santisimatrinidad....topic.php?t=405


A szczegółowo to w monografii Ancre La Belle Poule
http://www.editions-ancre...abellepoule.pdf
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu