SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje modelarskie i nie tylko
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-29, 14:33   Dyskusje modelarskie i nie tylko

S.M napisał/a:
...
Aktualnie potrzebuję 40 jufersów ok. 3,5mm i 50 bloczków pojedynczych 2,5mm i ze 20 podójnych, nie wiesz gdzie takie domowej roboty zdobyć. Pisałem do Mirka z Kogi ale odpisał, że jest chory
Ewentualnie gdzie takie kpić w rozsądnej cenie?
Zrobiłem już kilka prób robienia ich samemu ,ale efekty marne,, powtarzalność na niskim poziomie, a czasochłonność ogromna
...


Pozwolisz, że odpowiem w Twoim wątku (zaoszczędzi mi czasu, odpowiadania innym ;-) ).

Bloczki produkcji Mirka i Zbyszka (kolega też się już nie odzywa) są faktycznie rewelacyjne, żałuję, że nie kupiłem ich trochę ostatnio w Tczewie :cry:
Jak zapewne wiesz te same bloczki można kupić u Jurka Binia na JBModel
http://www.jbmodel.eu/ind...509431ea5da0c74

ale na pewno nie są w rozsądnej cenie :-/

Przejrzyj ofertę RBmodel
http://rbmodel.pl/index.p...oducts&cat=c_ep


również zobacz w ModelNet
http://www.modelnet.pl/products/75


Jednak maleństw na w/w nie uświadczysz, a jakość jest też taka sobie (najlepsze to są jeszcze jufersy).

Poczekaj, aż Piotras dojdzie do etapu robienia bloczków (nabierze wprawy na większych do La Belle, opanuje technologię - narzędzia już ma odpowiednie).
Nie jest to trudne, na jakimś forum*) śledziłem całą technologię produkcji bloczków Aleksa Baranowa, włącznie z polerowaniem - zresztą podobną technologią robią koledzy z Łodzi, ale oni wykorzystują CNC.

*) Już tych relacji nie ma, jedne portale zniknęły, a z niebieskiego Baranow sam usunął.
Można jeszcze poszukać.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2012-11-29, 15:06   

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-11-29, 15:06   

Karrex nie wiesz że ja leń jestem? Z czasem może się coś popróbuje.
_________________

 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-11-29, 17:23   modele.abc24.com

Sklep modelarski GALEON
modele.abc24.com


A może takie, są różnej wielkości:
http://www.modele.abc24.pl/default.asp?kat=81054

mail:modele.abc24@gmail.com
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-11-29, 22:35   Re: modele.abc24.com

mario1985 napisał/a:
...
Sklep modelarski GALEON
modele.abc24.com

...


Dzięki właśnie takiego czegoś szukałem,,,, cenowo to tanio nie jest ale i tak rozsądnie w porównaniu z innymi.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-12-31, 10:48   Wiązanie tarlep

S.M napisał/a:
...
Pojawiło się też parę niewiadomych
-- gdzie przywiązać te wiszące linki od jufersów i te od bloczków naciągających maszty (jak to zakończyć)
...

http://santisimatrinidad....php?p=5214#5214

Jak to powinno wyglądać w XV i XVI w. to Ci teraz nie powiem (więcej szukania), ale o ile pamiętam, to w SJB (XVII w.) po naciągnięciu, robiłem dwa półsztyki na wancie nad górnym jufersem (końcówkę można nasączyć CA lub innym klejem),



bloczki tak samo, dwa półsztyki nad górnym bloczkiem.



lub dolnym bloczkiem, jeżeli tak było w instrukcji



Poszukam jutro w instrukcjach SJB i ST, może dobrze jest tam zilustrowane, to uzupełnię zdjęciem (no chyba, że na Kodze dostaniesz wyczerpującą odpowiedź).

W XVIII i pocz. XIX w. linka (naciągu) powinna iść w "trójkątny otwór nad jufersem, powstałym po wiązaniu wanty", potem kilka razy (6 - 8) owinięta wokół wanty, połsztyk i owijka końcówki wokół wanty (trochę wątpię, żeby tak wiązano w XV w.).




replika Amsterdam

Zobacz też:
» Jufers / Talrep
http://santisimatrinidad....topic.php?t=358


Po związaniu proponuję pozostawić trochę linki i odczekać do końca budowy i jeżeli wanty nie "sflaczeją", wtedy zakończyć, odcinając naddatek i przyklejając CA do wanty.
Jeżeli "sflaczeją" wtedy możesz rozwiązać i jeszcze dociągnąć tarlep i odpowiednio związać i zakończyć.
Pocieszę Cię, że w SJB dociągałem wanty i sztagi. W relacji Romka, też znajdziesz o "sflaczałych" wantach (i nawet o ich wymianie :evil: , ale Romek przeszywa wyblinki, a nie wiąże, więc się zbytnio nie narobił ;-) :lol: ).

PS
Pamiętaj, że linka na wyblinki nie może być za gruba w stosunku do want, i przy okazji...



Zobacz też:
» Wyblinka
http://santisimatrinidad....php?p=1516#1516
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-12-31, 13:57   

To się nazywa konkretna odpowiedz,,
Powiedz Karrex kiedy ty sypiasz,,,,
Cieszę się że zdecydowałem się taki modelik treningowy jednak zrobić,,, teraz zdaje sobie dopiero sprawę ile błędów się popełnia robiąc pewne rzeczy po raz pierwszy
Takie wykończenie wyblinki jak na poniższym zdjęciu wydaje mi się na dzień dzisiejszy podad moje siły i cierpliwość


Cytat:
Karrex napisał
Pamiętaj, że linka na wyblinki nie może być za gruba w stosunku do want,


Użyłem najcieńszej linki jaką udało mi się dorwać w pasmanterii ma 0,33 i wydaje mi się stanowczo za gruba

Na Kodze podano mi jeszcze taki schemat,,,,myślę że również warty zamieszczenia tutaj


Cytat:
Karrex napisał
Po związaniu proponuję pozostawić trochę linki i odczekać do końca budowy i jeżeli wanty nie "sflaczeją", wtedy zakończyć, odcinając naddatek i przyklejając CA do wanty.
Jeżeli "sflaczeją" wtedy możesz rozwiązać i jeszcze dociągnąć tarlep i odpowiednio związać i zakończyć.

To już wyjdzie w praniu :mrgreen: puki co zostały naciągnięte o jakieś 8 mm każda i ich napięcie nawet po wiązaniu wyblinek jest zadowalające jednak odczekam jeszcze trochę z ostatecznym wiązaniem

Ps
Zawiązanie 336 supełków zajęło kosztowało kilka godzin pracy,,,strach się bać bo na Victory będzie ich minimum 10 razy wiecej
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-06, 14:08   

S.M napisał/a:
...W dalszej kolejności to to mam problem z bloczkami mam tylko 3mm (to te użyte na modelu),, przydało by mi się jeszcze trochę mniejszych jednak nigdzie takich kupić nie idzie a wykonanie ich wydaje się ponad moje siły.
...


Uderz tutaj » link. Gość miał bloczki 2 mm

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2013-01-07, 15:48   

Yemar dzięki a orientujesz się może jak się tam zamawia, czy zamówienia składa się telefonicznie czy jest jakiś inny myk?
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu