SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Gablota
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-12-05, 15:59   Gablota / Archiwum

Dzięki koledzy za odzew w temacie, widzę, że warto było przypomnieć temat w wątku Rufiego
http://santisimatrinidad....php?p=4796#4796

Już od dawna zbierałem materiały na temat gablot, po perturbacjach z kompem, zaczynam właściwie od zera :oops: , a żeby to usystematyzować na forum też się jakoś nie składało. Połączyłem w całość wątki na temat (jak coś jeszcze znajdziecie dajcie znać)
http://santisimatrinidad....c.php?p=981#981

Niestety fora na których były tutoriale z budów już nie istnieją lub nie mają zdjęć (patrz strona Mareckiego czy PWM). Najwięcej informacji można uzyskać jeszcze na Kodze.

Mieliśmy na naszym forum kolegę z gablotą ;-) ,
http://santisimatrinidad....php?p=2579#2579



ale przeleciał jak meteor i tyle go widziałem :-/

Z informacji jakie uzyskałem z ostatnich 4 - 5 lat wynikało, że pleksi jako materiał była odradzana, ze względu na matowienie (ciekawe czy dzisiejsza technologia poprawiła parametry pleksi). Polecane natomiast są poliwęglan i szkło - chociaż ze względu na ciężar zalecane do mniejszych gablot.
Zostaje kwestia grubości 4 - 5 mm czy 2 mm (Robert), a może jednak 8 mm (Dziadek), "akwarium" czy tafle na listwach, a może jeszcze inne rozwiązanie


szafka Kazia (kagry)

Wspomniany
Akryl (PMMA) Polimetakrylan metylu (PMMA) - szkło akrylowe
1 m/2 gubości 5 mm kosztuje ok. 150,-; gr. 4 mm - 120 - 125,-
http://www.daszkinext.pl/...MA_Akryl,0.html
http://www.plexi.eskade.pl/
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 216
Wysłany: 2012-12-05, 21:10   

 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-12-05, 21:10   

Dziadek, 8 mm to chyba trochę za grube płyty, 5 mm wystarczyłoby.

Sam się rozglądałem za płytami z plexi, ale najmniejszy koszt mi wychodził coś w granicach 600 zł.

Także później kombinowałem ze szkłem, ale tu znowu ten ciężar, jednak taka tafla szkła trochę waży.

I postanowiłem, że zrobię właśnie ramkę, a tam wkleję poliwęglan, jest w miarę tani i nie trzeba dawać grubego, jeśli ramka będzie solidna.
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-12-06, 07:25   

Napisałem do gościa o wycenę płyt poliwęglanowych na Vitka grubości 2 i 3 mm. Dziś albo jutro będziemy wiedzieć ile to mniej więcej kosztuje. Pleksi chciałem kleić bez ramek i dna wydawało mi się, że musi być sztywniejsza.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-12-06, 12:01   

Witam,
jeszcze w temacie grubości. Oczywiście nie upieram się przy swoim (2 mm), ale zwróćcie proszę uwagę na fakt, że w oknach starego typu (bez szyb zespolonych), szyby były ze szkła o grubości 3 mm, a ich wielkość całkiem spora. W przypadku gabloty pokusiłbym się nawet o jej klejenie z 2mm szyb bez ramek, bo przecież poza własnym ciężarem nie musi ona przenosić żadnych obciążeń, a te, które są i tak idą w płaszczyźnie szyb, więc grubość nie ma nic do rzeczy. Jedyne ryzyko to możliwość zbicia takiej szyby (na pewno jest łatwiej niż 3 czy 4 mm, a o hartowanych tej grubości nie słyszałem). Problemem też może być jej przemieszczanie (tak cienkie szkło jednak pracuje i o wypadek nietrudno). Dlatego ramki mogą się okazać konieczne.

Ja jeszcze o tym na poważnie nie myślę, ale jestem prawie przekonany do wykonania takiej konstrukcji z ramek, w której każdą z szyb będzie można oddzielnie włożyć i wyjąć od góry (coś w rodzaju prowadnic). Dla średnio zdolnego stolarza wyfrezowanie rowków na szyby w listwach to żaden problem. Będzie to korespondowało z modelem (model historyczny w drewnianych ramkach będzie wyglądał stylowo).

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-12-06, 12:43   Listwy

Myślę, że 3, 4 mm to optymalne rozwiązanie na tafle szkła, poliwęglanu czy akrylu (PMMA).
Ze szkłem to faktycznie problem ciężaru, więc im grubsze tym cięższe.

Kwestia grubości elementów ramki, myślę że 25 - 30 mm będzie wystarczająca, chociaż tu każdy indywidualnie dobierze szerokość do własnych upodobań.
Materiał: buk, dąb, grab (ew. do barwienia), nawet z owocowych wiśnia, czereśnia, śliwka czy z egzotycznych mahoń (podaje twarde i średnio twarde).
Profil:



Na zdjęciu mam próbnik profilu o wym. 28 x 28 mm, wpust 4 mm, z bardzo twardego drewna doussie.
(robota średnio zdolnego stolarza ;-) )

Jak ktoś zechce robić z sosny czy świerku to też nikt mu nie zabroni ;-)

Co do klejonego "akwarium", to przytaczałem opinię kolegi (Travis22), który robił znacznie mniejszą gablotę do sekcji HMS Victory, właśnie z 2 mm szkła i wg niego nie wyglądało to najlepiej:
http://santisimatrinidad....php?p=1436#1436

Cytat:
...
Szkło które użyłem do gabloty to 2mm i szczerze mówiąc wygląda to licho,
lepszy efekt dałoby zastosowanie szkła 4mm.
...


W ofercie sklepów modelarskich są mosiężne narożniki.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-12-06, 15:01   

To już jest bardziej do przyjęcia:

Koszt formatek z poliwęglanu litego o wymiarach:

130 X 100 cm - 2 szt.
50 X 100 cm - 2 szt.
50 X 130 cm - 1 szt.
(łączna powierzchnia ok. 4,25 m2)

wynosi
dla grubości 2mm 496,77 zł
dla grubości 3mm 744,09 zł

plus koszt wysyłki kurier DHL 50 zł
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-12-06, 15:13   

No nie najgorzej, biorąc pod uwagę, że w hurcie metr kwadratowy kosztuje około 85 zł brutto. Cena szkła jest jakieś 40% niższa i w związku z tym chyba nie ma się co w to bawić.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-12-06, 20:00   

No gablota pociągnie trochę po kieszeni :-(

Na allegro można kupić też np plexi w kawałkach i dużo taniej, nawet też nad tym myślałem.

Np. przednia szyba musi być w całości, żeby to jakoś wyglądało.

Boczne szyby tu już bardziej idą w długość jak w szerokość, więc też coś się znajdzie, to samo górna, dolnej już nie trzeba :-)

A tylną można przecież skleić i zrobić jakieś tło, ja chciałem dać jakąś antyczną mapę.

Wszytko w grubościach do 5 mm, ale czy by to się trzymało bez ramek hmmm ..

A jeśli nie, no to pozostaje szyba, tylko solidna podstawa potrzebna.
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu