SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] Andi / Dyskusje
Autor Wiadomość
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2013-11-29, 21:19   

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wykonaniem treenails pokładów.
Jest jeszcze na to czas, będę to robił po raz pierwszy.
Jeszcze jest problem, który wybrać. Ten trudniejszy w wykonaniu...



...a może ten:



Ten ( zdjęcie z postu Karola ) też ładny (podobny do pierwszego)



A może po prostu narysować ołówkiem?
Listewki pokładów mają tylko 3 mm.
_________________
Andi


 
 
REKLAMA

Posty: 991
Wysłany: 2013-11-29, 23:14   

_________________

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-29, 23:14   

Proponuję na początek poćwiczyć. Na tekturze lub sklejce stwórz kawałek pokładu i poćwicz równe wiercenie otworów, kołkowanie, rysowanie. Na pewno, według mnie, bardziej atrakcyjnie wygląda pokład zakołkowany a nie rysowany. Wybór należy do Ciebie.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2013-11-29, 23:33   

Chyba masz rację Janek. Najpierw trochę potrenuję i zobaczę jak to wychodzi. Wdawałoby się , że to tylko trochę wiercenia :lol: ale to nie takie proste.
_________________
Andi


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-29, 23:39   [Sovereign of the Seas] [Sovereign of the Seas]

W 3 mm listewce podwójne kołkowanie będzie bardzo trudne, żmudne i zajmie sporo czasu, ja uprościłbym do pojedynczego kołkowania.
Można też uprościć i zrobić imitację igłą (do strzykawki) tylko pod warunkiem znalezienia odpowiedniej średnicy igły

http://img855.imageshack....3/img0327vr.jpg
http://img846.imageshack....62/img0330g.jpg
przykład z postu Yemara

- rysowanie w ostateczności, jak w/w metody będą awykonalne ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2013-11-29, 23:52   [Sovereign of the Seas]

O zrobieniu imitacji kołkowania igłą też pomyślałem, a to dlatego, że w ramach treningu zrobiłem pokład z listewek lipowych na niewidocznym pokładzie i pokusiłem się właśnie o wykonanie tej imitacji igłą ( szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia ).
Igła się znajdzie to nie problem.
Zauważyłem, że najważniejsza jest siła delikatnego wciskania igły żeby nie narobić dziur. Ale jest to kwestia treningu.
Wykorzystam metodę z igłą lub pojedynczego kołkowania, 3 mm to jednak mało na podwójne gwoździe. Dzięki za radę Karrex.

Pozdrawiam.
_________________
Andi


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-11-30, 17:31   [Sovereign of the Seas] [Sovereign of the Seas]

Cześć
Karol posłużył się niestety niezbyt szczęśliwą częścią mojej relacji, bo ostatecznie, z uwagi na brak odpowiednio cienkiej igły (powinna mieć w tej skali max 0,3 mm), zrobiłem imitację kołkowania zupełnie inaczej. Metoda jest moim zdaniem średnio pracochłonna, a efekt całkiem niezły.

http://imageshack.us/a/img203/7145/kokowanie1.jpg

Jak masz ochotę, zapraszam do zwiedzenia części mojej relacji: link

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-12-01, 19:19   [Sovereign of the Seas] Treenails

Zacznę od końca

Andi napisał/a:
...
wydaje mi się, że chyba coś nie jest tak.
Gwoździe mało widoczne ( może po lakierowaniu będzie lepiej je widać ) i skala chyba nie taka jaka powinna być.
Wiertło 0,4 mm, kołki również, a jednak jakby za duże. Może niech się wypowiedzą fachowcy. Nawiasem mówiąc ta skala okrętu trochę wymagająca w przypadku treenails.
...

Wg mnie kołki są wystarczająco widoczne - po lakierowaniu uwidocznią się bardziej. Na moje oko to kołek ma średnicę 1/3 listewki czyli w porywach 1 mm (piszesz 0,4 mm - sprawdź wiertło lub za głęboko wbijasz wykałaczki).

Yemar napisał/a:
...
Karol posłużył się niestety niezbyt szczęśliwą częścią mojej relacji, bo ostatecznie, z uwagi na brak odpowiednio cienkiej igły (powinna mieć w tej skali max 0,3 mm), zrobiłem imitację kołkowania zupełnie inaczej
...

Ilustracje użyłem celowo, aby zilustrować "lekko" za duże kołki "...pod warunkiem znalezienia odpowiedniej średnicy igły..." - zapewne użyłem za duży skrót myślowy :oops: (późna pora, zmęczenie, nie chciałem się rozpisywać), ale dałem linka do relacji, aby Andi mógł prześledzić całą relację i wyciągnąć wnioski. Jednak, jak widać, Andiemu te kołki wyszły jeszcze bardziej przeskalowane niż zamierzał - tu już nic nie da się zrobić - albo wymiana pokładów, albo trzeba nauczyć się z tym żyć ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2013-12-01, 20:43   [Sovereign of the Seas] Re. treenails

Rzeczywiście wiertło okazało się prawie 0,6 mm ( kupione jako 0,4 mm ), a i chyba zbyt mocno posłużyłem się młoteczkiem :oops: .
Pokładu nie będę zrywał <ouch> , dokończę i nauczę się z tym żyć :lol: .
Na pokład główny i pozostałe wymienię wiertło i nie będę używał hamera tylko moczył w kleju i delikatnie wciskał.
A że jest to mój pierwszy raz to chyba sobie wybaczę ( mam nadzieję, że Wy też ).

Pozdrawiam.
_________________
Andi


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu