SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
SOLEIL ROYAL / anonimus / dyskusje
Autor Wiadomość
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-21, 12:30   

Kołkowanie pokładu. Dla sprawdzenia, na dodatkowo wykonanej deseczce zrobiłem otwory i zakołkowałem wykałaczkami. Efekt nie powala - ramin i kolor wykałaczki praktycznie zlewa się.
Ok... bejcowanie - owszem wyraźniejsze, ale nadal kołkowanie zlewa się z pokładem.
Pozostają 3 opcje:
    Pierwsza - nawiercenie otworów 0,55mm i wpuszczenie do środka lakieru UV. Zaleta - UV- utwardzalny lakier jest trwały, matowy i nie rozpuszczalny w wodzie i innych chemikaliach. Wada - wyraźne czarne kołkowanie, podobne do kutego żelaza.

    Druga - w otwory wpuszczam lakier UV tak aby zabarwiony był tylko obwód otworu, wklejam kołek z wykałaczki, uwardzam i mam efekt jak po igle z opalonym brzegiem.

    Trzecia - najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna. Wykałaczkę traktuję temperaturą 263st. drewno zmienia barwę wewnątrz na kolor ciemnej gruszy. Przeciągam przez otwornicę 0.76mm i mam ciemniejszy kołek który mogę wkleić w otwór. Wygląda zupełnie nieźle.


Pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy. Czy jest sens tak bawić się, bo np. różnica barwy raminu i wykałaczki z czasem powiększy się (czytaj - kołkowanie stanie się wyraźniejsze)?
Czy stosowanie czarnego kołkowania (wersja pierwsza - z lakierem) - mimo, że podobna do rysowania ołówkiem nie będzie za bardzo "kontrastowa"? Każda rada będzie mile 'przytulona" ;-)
 
 
REKLAMA

Posty: 271
Wysłany: 2020-02-21, 15:30   

 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-21, 15:30   

Ja u siebie deskowanie robiłem chyba z forniru klonu, po docięciu na listewki dychtunek robiony czarną farbą, a kołkowanie to nawiercanie otworów w każdej deseczce wiertłem 0,5 mm i wypełniałem otworki szpachlą do drewna - to był chyba kolor heban.
_________________
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-02-21, 23:54   

To zależy jak gęsto będziesz kołkował i co chcesz uzyskać.

Jeżeli chcesz efektu jaki uzyskał Emil użyj kołków z forniru olchy


pokład z raminu, kołki z forniru olchowego

http://santisimatrinidad....pic.php?p=30#30

Jak podobają ci się wyraźniejsze kołkowania, użyj ciemniejszego drewna - uważając jednak, żeby efekt końcowy nie przypominał "chorego na ospę" ;-) (w przykładach na forum mamy nawet kołkowanie czarną żyłką).

Przypomnę zasadę kołkowania na 1:1


pokład Siedowa
http://santisimatrinidad....php?p=1073#1073

- kołki były prawie niewidoczne lub ledwie widoczne, gdyż były robione w poprzek słoi drewna (nie wzdłóż jak my to robimy), dzięki temu "wchłaniały" mniej wody niż gdyby były cięte wzdłóż słoi, ponadto bardzo łatwo dawały się ścinać dłutem równo z pokładem.
Metody produkcji naszych kołków (czy wykałaczek) pokazują "kołeczki" wzdłóż słoi i zazwyczaj są ciemniejsze po werniksowaniu, choć zdarza się, że się nie różnią od barwy pokładu, ale to je tylko upodabnia do rzeczywistych.

Przy kołkowaniu sekcji Ambitieux (nie ma tego jeszcze w relacji :roll: - kołki przeciągane) robiłem próby nie zaciemnego pobejcowania kołków, żeby było widać lekko ciemniejszą otoczkę.
Nie tak ciemną jak pokazał to Wiktor ;-)

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Gość

Wysłany: 2020-02-22, 12:17   

To jeszcze jedno pytanie...

Otwór w pokładzie robię na 0.55mm, kołek zaś na 0.65mm (tu przydają się zwymiarowane sita do układów BGA). Kołek wchodzi " na ścisk" bez kleju - do tego stopnia, że skalpelem odcinam nadmiar od ręki. Pytanie brzmi - czy mogę tak zostawić bo teoretycznie lakier położony na pokład powinien go "przykleić". a uniknę pobrudzenia klejem deseczek...

Zrobię dziś niewidoczną część pokładu kasztelu i zamieszczę zdjęcia
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-23, 14:12   

To co zauważyłem przy kołkowaniu:
1. wykałaczki dzielą się na 2 rodzaje - pełne i puste w środku. Temperatura osłabia strukturę drewna co przy ustalaniu grubości kołka bardzo pomaga. Zwyczajnie z wykałaczki "wybrakowanej" nie da się stworzyć kołka bo skruszy się. Unikam w ten sposób kołków z dziurami.
2. Temperatura 260st jest zbyt wysoka i należy ją obniżyć do 180st i grzać ok 20-30 sekund nie dopuszczając do zwęglenia drewna, a tylko jego zbrązowienia. Osoby obeznane z pracą na gorącym powietrzy mogą pokusić się przyspieszenie (380st 34L/min - czas ok 5-6 sekund)



Moja metoda:

Przeciągam przez sito BGA o otworze 1 i 1/2 otworu w pokładzie (u mnie otwór robiony wiertłem 0.55 mm, kołek przeciągany przez otwór 0.76mm) - takie sito dostaniecie na znanym portalu internetowym, w cenie niższej niż przesyłka ;-) .



otrzymuję gotowy kołek:



Wciskam w przygotowany otwór w pokładzie do oporu



I otrzymuję taki efekt:



Po bejcowaniu będzie wyraźne kołkowanie, ale - jak to zasugerował Karrex - zlane z pokładem - a przynajmniej mam taką nadzieją :-P

[Edit]

Ciekawość pierwszym krokiem do piekła:
Bejca dąb kładziona dwukrotnie; kołki nieprzyciemniane:



Bejca dąb, kładziona jednokrotnie - kołek opalany:


 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-29, 16:15   

Elementy grodzi kasztelu.



Jak widzicie aż prosi się "cosik dać" z lewej strony ścianki. Będzie to albo złota lilia albo złote słońce. Teraz pytanie do Was - okno. Biorąc pod uwagę, że będzie z lewej strony rzeźba, powinno być proste (podobnie jak w zapożyczonym zdjęciu z relacji, tylko delikatniejsze - mniej siermiężne) czy podobne do okien burtowych - tzn z ornamentami? W obu przypadkach będzie złocone.
 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-03-11, 19:02   Sito BGA

Panowie czy te sito BGA ogarnia temat? Przeciagniete kołki sa równiutkie? Na Szebece kołkowałem wykałaczkami nie wyglada to superowato dla tego szukam innego rowiązania.
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-12, 08:32   

Bez problemu daje sobie radę z wykałaczkami. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że sito jest ze stali nierdzewnej bardzo cienkiej (czytaj wygina się), w związku z tym z jednej wykałaczki wychodzą max 4 kołki. Kupa roboty, ale każdy kołek masz w rozmiarze 0.76mm (co jak napisałem na wcisk wchodzi w otwór 0.5-0.55mm i nie trzeba go wklejać - a przynajmniej teoretycznie lakier powinien tę czynność za nas wykonać). Potem do wyrównujesz skalpelem i masz wszędzie takie samo kołkowanie.

W wyszukiwarce portalu aukcyjnego wpisz "sito BGA 0.76" i wybierz co Ci pasuje np. wzorem ;-) (przykład zwrotu z wyszukiwarki : https://allegro.pl/oferta/sito-reballing-bga-vn800-40x40-mm-kulki-0-76mm-8166710304 )

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu