SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ładownia i jej oświetlenie
Autor Wiadomość
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-28, 15:13   Ładownia i jej oświetlenie

Karrex napisał/a:

macmann napisał/a:
...
Teoretycznie powinienem pod samą ramą też puścić pokładnik wzdłużny? Jest to o tyle ważne, że w lukach chcę umiejscowić akumulatory i elektronikę, przez co muszą być "mobilne".
...

Po co sobie chcesz utrudniać życie jakimiś dodatkowymi belkami, otwory robisz takie jak ci wygodnie będzie przy dalszych modyfikacjach. Z wierzchu ma wyglądać, że jest inaczej ;-)


A jednak pokusiłem się o to "utrudnienie" i luk ładowni w/g mnie bardzo zyskał.



Jak napisałem Karrexowi robię ładownię podświetlaną. I tutaj potrzebuję Waszej pomocy. Na belkach podpór chcę dać punktowe światło. Czy ktoś wie czym była oświetlana ładownia? W rachubę wchodzi kaganek olejowy, latarnie olejowe lub lub łuczywo ;-) (choć ze względu na ładunek raczej wątpię aby te ostatnie były stosowane :mrgreen: ). To pytanie jest o tyle ważne, że zamawiam diody do modelu i jeśli były latarnie olejowe, mogę pokusić się o ciut większego LED-a (raster 0603 czyli 2mm)
Wymiary latarni:

    podstawa 3x3mm
    wysokość 3 mm
    czapka ok 2 mm
    całość 3x3x5mm - Co daje w rzeczywistości 21cm x 35cm

- jeśli zaś kaganki muszę zastosować najmniejsze jakie są na rynku (tzw. raster 0201 co daje 0.67mm wielkości). Kaganek (o ile takie występowały), chcę zrobić podobny do górniczego - w okręgu. na podstawie 2mm. Główną rolę oświetleniową przejmą diody typu COB (stosowane np. w żarówkach LED) - w ładowni przewiduję 3 sztuki ustawione na miękkie światło odbijające się od pokładu ładowni, więc latarnie (kaganki) będą sprawować rolę pomocniczą. Pytanie dodatkowe - jak wyglądało oświetlenie pokładów w XVIIw (nie licząc latarni na rufie)? Może jakieś przykłady?

PS

Schemat elektroniki rozrósł się już do małego komputera - diody COB pracują na innym napięciu niż zwykłe LED-y i wymagają chłodzenia, a każda sekcja będzie miała oddzielny generator. Łącznie jak obliczyłem ta "lampka nocna" będzie miała moc ok 15W-20W, zaś całość będzie miała włącznik zmierzchowy i sterowanie z pilota (jasność na poszczególne sekcje i ustawianie poszczególnych generatorów). Wygląda na to, że muszę zrezygnować z elektroniki w ładowni i prawdopodobnie umieszczę ją pod forkasztelem. Ze względu na moc "lampki" rezygnuję tez z akumulatorów - będzie pracować z zasilaczem.
 
 
REKLAMA

Posty: 87
Wysłany: 2020-03-29, 18:33   Szkło do modelu.

 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-29, 18:33   Szkło do modelu.

Koledzy - przeszukując swoje "złomy" natknąłem się na uszkodzone matryce. Jak wiadomo, podświetlenie składa się z warstw, a jedna z nich jest matowa, rozpraszająca światło. Grubość foli to ok 0.8mm, dość twarda, ale nie na tyle aby nie dała się ciąć skalpelem. Mam tego w taflach 4szt (tafla 680mmx450mm). Mogę się nieodpłatnie (no za wyłączeniem przesyłki ;-) ) podzielić z chętnymi. Tu przykład szkła do latarni 2,5mm x 10mm naciętego - wycinanie i nacięcia robiłem tylko skalpelem. Cianoakryl idealnie klei ją



Może się idealnie nadać na szyby w modelu Mam też taką samą folię przezroczystą ale o grubości 0.5mm (dla tych co lubieją tworzyć mebelki). Przy okazji rozwiązałem problem szkła o który pytałem w dyskusji :-)
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-03-29, 21:38   

"Intensywność" światła dobierałbym do tego co chcę uzyskać - jakiś fajny klimacik i aby mi się podobało (w tym wypadku tobie ;-) ).


Vasa

Co było paliwem do "świecuszek" nie wchodzi w krąg moich zainteresowań, raczej szukam jak co wygląda, żeby mieć najlepszy wzór.

Tak na szybko z mojego archiwum mam repliki z Vasy,




holenderską lampę z poł. XVIII w. (1748 r.), a właściwie jej zelektryfikowaną replikę:



i z Victory.



Widać tu jakąś ewolucję, ale ogólnie budowa jest podobna.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 00:27   

Pierwsze próby oświetlenia:

Dioda COV napięcie 2.5V prąd 75mA. Nie potrzebuje radiatora:



Dioda COV napięcie 2.65V prąd 120mA. zalecany radiator:



Dioda COV napięcie 2.8V prąd 220mA wymagany radiator (UWAGA _ DIODA GRZEJE SIĘ DO 65 st)



To ok 50% mocy diody 1W. Ja zastosuję 3 diody połączone szeregowo na napięciu 7,5V (vide zdjęcie 1) sterowane prądowo. Zdjęcia z 25% i 50% mocą diody1W COV, zamieściłem, aby pokazać, że jedną diodą COV można oświetlić całą sekcję (np.rufę). Problem jest tylko z odprowadzeniem ciepła, oraz modułem kontroli prądu (należy pamiętać, że diody - tak zwykłe LED jak i COV wysterowujemy prądem a nie napięciem - niezbędny prosty układ elektroniczny - np. taki: sterownik LED z pamięcią ). Oczywiście można zastosować rezystor, ale ten po pierwsze daje spore straty, a po drugie musi być odpowiedniej mocy aby się nie grzał i nie spalił.
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 10:24   

Znalazłem idealne (jak myślę) diody do podświetlenia, tak wnętrz jak i lampek. To 2 diody w jednej obudowie o wielkości 1,6mmx1,6mm. Diody mają barwę żółtą i pomarańczową oddzielnie sterowane - co pozwala na dobranie barwy płomienia - a przynajmniej mam taką nadzieję. Zamówiłem 100 szt za całe 40 zł z przesyłka pobraniową :-) . Typ diody to RF-P1S196TS-B52.

Dane:
Wymiary 1,6x1,6x0,7mm
Prąd diody LED 20mA
Napięcie pracy 1,8...2,4/1,8...2,4V
Wersja diody LED dwukolorowa
Kąt świecenia 140°
Jasność koloru pomarańczowego 30...90mcd
Jasność koloru żółtego 90...200mcd
 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 13:05   

A mógłbyś powiedzieć gdzie je zamawiałeś? Jestem właśnie na etapie szukania ledów do swojego Soleila i mi się przyda podpowiedź :-)
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 13:16   

Proszę - link diody raster 603 dwukolorowe

Są też w Sławmirze - ale na zamówienie, więc przypuszczam, że kupują w TME ;-)
 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 14:35   

Dzięki :-) Tak sobie przy okazji myślę tylko czy na wnętrza kabin monochromatyczne światło będzie dobre. Nie wiem czy planujesz wnętrza 'umeblowywać', czy tylko je podświetlać zza matowych szybek, natomiast w świetle monochromatycznym wszystko będzie po prostu żółto-pomarańczowe. Nawet dla gołego oka będą przekłamane barwy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu