SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Czarna Perła] Dyskusje do stoczni u Rufiego
Autor Wiadomość
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-04-10, 16:14   [Czarna Perła]

Dzięki za uwagi, na pewno mi się przydadzą jako początkującemu...

Co do nazwy FURNIER, to to samo co FORNIR tylko pomyliło mi się że po polsku piszę a to jest dokładne tłumaczenie w języku niemieckim / w sumie to fornir wywodzi się z nazwy niemieckiej :-D /

Właśnie chodzi mi chyba o ten efekt podstarzania, ten siwy, tylko ciągle zastanawiam się jak to zrobić bez nie wiadomo ilu prób. Doświadczeni modelarze pewnie otrzymują efekt różnymi sposobami czy farb, bejcy, forniru czy może jakiś grafitów. Ja powiedzmy nie mam możliwości, żeby te wszystkie techniki spróbować i wyłonić najlepszą dla mnie... dlatego staram się coś wyciągnąć od innych...

Pozdrawiam
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
REKLAMA

Posty: 167
Wysłany: 2012-04-11, 21:28   Pytanko

 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
  Wysłany: 2012-04-11, 21:28   Pytanko

Pytanko ...

czy jest może na forum artykuł o odlewnictwie, bo ja nie widzę. Albo o pomoc w tej kwestii na stronie mellpapa widziałem jak odlewa armaty, chciałbym się dowiedzieć jak można samemu, z czego albo jak się nazywa pudełko w którym można byłoby odlewy robić??? ??? ???

_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-11, 21:49   Odlewanie

Moje doświadczenia z odlewaniem znajdziesz w dziale » Techniki modelarskie » Techniki - tematyka » Dekoracje i zdobnictwo » Odlewnictwo - domowym sposobem
http://santisimatrinidad....topic.php?t=554

To pudełko można wykonać nawet z klocków Lego, chodzi głównie o to żeby sylikon się nie rozlewał.

[EDIT]
W winiecie forum, pod nazwą SHIPMAN masz opcję Szukaj, po wpisaniu odlewanie będziesz miał wszystkie posty gdzie borykaliśmy się z odlewaniem ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
  Wysłany: 2012-04-12, 21:34   [Czarna Perła] Skala

No i znowu będę truć....

Czy ktoś wie dokładnie jaką skale ma Perła z Hachette, a jaką od Mellpapa??? ??? ???

Może dla niektórych mało istotne pytanie, ale ja słyszałem różne wersje odpowiedzi, a nie lubię jak coś jest niewyjaśnione... <ouch>

Z góry dziękuję.
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-04-12, 22:44   [Czarna Perła] Re: Skala

Rufi napisał/a:
...
Czy ktoś wie dokładnie jaką skale ma Perła z Hachette,
...

Tego to chyba nie wiedzą nawet producent (Amati) i wydawca (Hachette) :evil: , bo nigdzie nie znalazłem.
W necie znalazłem model "made in China" w skali 1:50 o wym. jak w kolekcji, więc ja przyjmuję, że skala z kolekcji to 1:50.

Rufi napisał/a:
...
a jaką od Mellpapa??? ??? ???
...

Pisałem w moim wątku:
podłużnica z kolekcji po sklejeniu ma 600 mm, bez stewy dziobowej, długość modelu na planie mellpapa ma 570 mm wraz ze stewą (na oko 1:56).
Robiłem rysunki podłużnicy z kolekcji i nakładałem plan Japończyka, jest mniejszy, ale nie robiłem obliczeń skali, gdyż ta wiedza nie była mi potrzebna.
Jeżeli masz możliwość wrzucenia do programów graficznych (na forum znajdziesz opis darmowych programów) to przelicz.

Jest jeszcze jeden sposób (pod warunkiem, że podstawka galionu będzie doklejona do stewy).
Przyłóż podstawkę do owrężenia i zmierz długość, wynik pomnóż razy 50 i podziel na 570 - powinna wyjść Ci skala mellpapa. Ale mogę się mylić ;-)
_________________
Tryton




 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-04-13, 15:47   [Czarna Perła] [Czarna Perła]

Dzięki za odpowiedź

w każdym bądź razie rozwiałeś moje wątpliwości, które mnie dręczyły. Co do Hachette, również tylko znalazłem inny model jak Ty, o praktycznie identycznych rozmiarach gdzie było 1:50. Dziś mierzyłem Perłę i według obliczeń by się zgadzało 1:48 - 1:50. Jeszcze raz dzięki i do usłyszenia pewnie i tak jeszcze się odezwę :mrgreen:
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-16, 21:37   [Czarna Perła]

Co do skosowania wręg to tylko Ty możesz ocenić czy wszystko jest dobrze. Ze swojego skromnego doświadczenia, radzę Ci, abyś wypełnił tam gdzie można przestrzeń między wręgami. Ja miałem straszne kłopoty z poszywaniem zaokrąglonych części kadłuba Victory (dziób, rufa). Dopiero jak wypełniłem przestrzeń między wręgami balsą to w czasie szlifowania okazało się jak źle miałem zeskosowane wręgi.
Kołki zrób z czarnego forniru lub namocz wykałaczki w czarnym tuszu.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-04-18, 08:58   

Dzięki Janek, wiesz może masz skromne doświadczenia ale to zawsze wiecej odemnie hehe Myslisz że wykałaczki napewno przesiąkną do środka tym atramentem ?? Wczoraj co pomalowalem i polakierowałem pokład wiec odpuszcze kolkowanie ale napewno na górnych pokładach to zrobie. Chociaż ambicje i sumienie mnie męczą wiec jak się zdenerwuje to i na dolnym też sprubuje
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu