SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[HMS Victory] Dyskusje / Komentarze
Autor Wiadomość
Sniggers
mat


Posty: 39
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2012-05-14, 17:10   [HMS Victory] Dyskusje / Komentarze



Witam.
Widzę że wszyscy tak zakładają osobno temat z relacją, a osobno z dyskusją na temat budowy to i ja zakładam. Wszelkie porady mile widziane, także komentarze te miłe jak i te nieprzyjemne wezmę na klatę :mrgreen: Jednym słowem można sobie spokojnie poużywać na mojej pracy :lol:
Pozdrawiam
_________________
"Festina lente"
 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1806
  Wysłany: 2012-05-14, 17:38   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-14, 17:38   

Nie martw się dobrze będzie.
A swoją drogą dobrze wiedzieć, że oprócz mnie w tym pięknym mieście żyje jeszcze jeden "powalony człowiek".
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-20, 22:55   [HMS Victory] [HMS Victory]

Sniggers napisał/a:
...
Wiem, że nie powinno się kleić tylko jednej strony poszycia żeby się okręt nie pokrzywił ale pomyślałem, że jak już tak dużo mam sklejone, to może nic się nie stanie jak tą końcówkę zrobię w ten sposób.
Prosiłbym kogoś bardziej doświadczonego żeby w temacie z dyskusją wypowiedział się czy są szanse, że pokrzywi mi się w ten sposób okręt.
...

Niestety szanse są bardzo duże, ale nikt, nawet z bardzo dużym doświadczeniem, nie da Ci odpowiedzi czy tak się stanie czy nie, chociażby z tego względu, że nie wiemy jaki to gatunek drewna, ani jak wyginasz listwy, ani czym kleisz. Jeżeli na mokro to szanse jeszcze wzrastają.
Drewno pracuje, chce wracać do pierwotnego kształtu, napręża się (a dodatkowo przy wysychaniu kurczy się, niektóre kleje również) i te naprężenia mogą ciągnąć wręgi. Klejenie planek na przemian wyrównują (niwelują) te naprężenia.
Tak się może zdarzyć, ale nie musi.
Ktoś gdzieś pisał, że planki są z balsy (???), jeżeli to prawda, to balsa nie ma tak dużej siły żeby wypaczyć owrężenie. Może będziesz miał farta ;-) , ale następnym razem jak wiesz jak co robić poprawnie, to się tego trzymaj bo szkoda kasy na "pokraka" :lol: (szkoda, że sahrimnir nie zamieścił swojej relacji z budowy i ew. przebudowy, żeby każdy mógł sobie uświadomić, że technologii się nie przeskoczy i ile kosztuje roboty, aby "wyprowadzić model na prostą").


PDyner napisał:

Witajcie
Jeżeli mówimy o tym samym modelu (Victory z DA) to planki NIE są z balsy. Są z lipy. Myślę, że ta plotka powstała przez błąd w tłumaczeniu, gdzie ktoś przyjął angielskie "basswood" za polskie balsa.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Sniggers
mat


Posty: 39
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-25, 19:59   [HMS Victory]

Dzięki za podpowiedzi... Na szczęście nic się nie zdezelował okręt i jest całkiem równy :-D

Ale mam kolejne pytanie, ponieważ dochodzę do etapu galeryjki rufowej.
Zastanawiam się ile będzie widoczne przez te okna?
Chodzi mi o to czy będą jakieś "atrapy" szyb, przez które nie będzie nic widać, czy raczej będzie widać wszystko w środku?
Wie ktoś może?
_________________
"Festina lente"
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-26, 17:57   Żółta folia

Do zeszytu 56
http://www.hmsvictory.pl/pdf/HMSV56.pdf
była dołączona "przezroczysta żółta folia z nadrukowanymi ramami okiennymi",

co do pytania co widać przez tę folię to nie jestem władny ;-) i może ktoś z kolegów kupujących zeszyty się wypowie :-D
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Sniggers
mat


Posty: 39
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-27, 09:25   

Czyli podejrzewam, że będzie przez nią wszystko widać w środku. Więc będzie trzeba jakieś wnętrze zrobić...
_________________
"Festina lente"
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-27, 15:30   

Przez okienka znajdujące się przy kole sterowym widać niewiele bo jest tam ciemno. Wydaje mi się jednak, że przez okna galeryjki będzie wszystko widać bo wnętrze jest doświetlone z trzech stron. Galeryjkę mam zabudowaną i sam się zastanawiam co z tym zrobić.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wredny
gardemaryn


Posty: 69
Skąd: Reda
Wysłany: 2012-05-27, 15:55   

Ponieważ śledzę relację na forum DeA, i ok. numeru 83 galeryjka będzie zabudowywana i oklejana folią

Official HMS Victory Build Diary



więc chyba sensowne jest /przynajmniej ja mam taki zamiar/ wnętrze odmalować :-)
oczywiście to dla tych co jeszcze galeryjki nie zabudowali...
bo jak mają być jakieś prześwity lub we wnętrzu widoczna sklejka to... lepiej pomalować/zabejcować
_________________
Semper fidelis
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu