SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-03, 19:15   [Galeon] Budka sternika

Chronologicznie następną pracą było oklejenie grodzi fornirem mahoniowym.

Cytat:
...
Pisałem, że nie miałem materiału (mahoniu) na oklejanie burt, widać to niestety na ścianie grodzi - tu użyłem bejcowanych listewek raminu
...

Niestety nie udało mi się dobrze dobrać koloru bejcy i teraz trochę mi się to nie podobało. Skoro oklejam burty, to i ściankę grodzi też okleję.

Budka sternika

Żeby dostać się do grodzi musiałem zdemontować budkę sternika


widać znów bebechy, których dawno już nie widziałem ;-)

Przy okazji przedstawiam budkę (nie pamiętam co w niej modernizowałem :oops: ). Skrzynkę zrobiłem z wawy i oklejałem mahoniem.






Z grodzi zmyłem szelak i "szlifnąłem" gdzie mogłem dojść, następnie oklejanie






cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-06-03, 23:33   [Galeon] Budka sternika

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-03, 23:33   [Galeon] Budka sternika

kontynuacja

Budka sternika

Na Batavii (czy na innych jednostkach holenderskich) słupki w budce sternika są bardziej zdobne,



też chciałem wykonać jakąś mityczno-fantastyczną postać, ale skończyło się na mahoniowych tralkach







Greting






Wszystkie detale na razie do pudełka.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-04, 23:23   [Galeon] Schodnie

Schodnie

Schodnie robiłem tak jak w instrukcji, więc szału nie ma ;-) (na szczęście nie lakierowałem).



Na podstawie zebranych informacji (zdjęć z Vasy i Batavii) będę je modyfikował
http://santisimatrinidad....php?p=7032#7032

Plan z książki Prins Willem



Mając jakie takie wzory przerabiam gotowe schodnie.
W pierwszych schodniach krawędzie polików zeszlifowałem do "esowatego" kształtu (wraz ze stopniami), następnie dokleiłem listwy aby uzyskać odpowiednią szerokość. Po wyschnięciu zeszlifowałem (jak wyżej) z drugiej strony.




Ścieniłem boki polików. Bejcowanie, z forniru mahoniu nakleiłem nowe stopnie oraz boki polików.
Szlifowanie i szelakowanie. Zrobiłem też gwoździowanie na polikach.


pod środkowym stopniem widać jasną plamkę - tu było zabrudzenie klejem i bejca nie zabarwiła. Usunę to podmalowując (punktując) brązową farbą olejną - laserunkowo (nie kryjąco)

Teraz "fantom" może wejść i zejść (na cokolwiek i z czegokolwiek ;-) <alejaja> )




Przymiarka na pokładzie wszystkich detali



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-05, 13:13   [Galeon] Schodnie cd. / Kwiecień 2013

kontynuacja

Pozostałe schodnie przygotowałem nieco odmiennie, na krawędź od przodu nakleiłem listewki mahoniu, a na tylną z klonu.



Odrysowałem z szablonu kształt "falki" i dalej analogicznie do pierwszej, szlifowanie (tu przydałaby się szlifierka bębnowa dolnowrzecionowa - od razu szlifowałoby obie krawędzie. Ja moim "ustrojstwem" szlifowałem krawędzie, boki pojedynczo).




Ta metoda też nie najszczęśliwsza, gdyż doszlifowujemy się do starych polików, no i tu może być problem ze scaleniem bejcą. Poza tym widać różnicę na styku ze stopniami. Technicznie to stopnie powinny odstawać od polików i na nie nachodzić.



Dalej bejcowanie, doklejanie boków polików i stopni. Szlifowanie, ponowne bejcowanie, aż uzyskamy efekt zadowalający ;-) .
Gdy robimy model postarzany możemy tak preparować stopnie i poliki, żeby sprawiały wygląd używalności, czyli lekko przetarte (jaśniejsze) ranty polików i na płaszczyźnie stopni.







Konkludując, najlepiej na doklejki użyć tego samego drewna z którego były robione poliki schodni (w moim wypadku buk) lub nakleić od przodu szerszą listewkę z mahoniu, która po szlifowaniu pozostawi całą mahoniową krawędź (to dla wersji lekko uproszczonej, bez odstających i nachodzących stopni).

Przymiarka na sucho




_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-05, 23:33   [Galeon] Drzwi / Kwiecień 2013

Drzwi

Kolejnym detalem ze "starego modelu", który jednak zmodyfikuję będą drzwi (ew. właz). Niestety nie najlepiej je zdokumentowałem - trudno :oops: .
Pierwszy błąd - nie zrobiłem zdjęcia przed, więc posiłkuję się starym (jeszcze w dodatku robione telefonem). Drzwi miały już zawiasy, bo chciałem robić je ruchome, jednak ze względu na wręgę w świetle otworu rezygnuję z tego pomysłu. Może pokuszę się o otwierane drzwi na kasztelu dziobowym.



W drzwiach postanowiłem zrobić naświetle (świetlik czy jak to zwał, obecnie to bulaj i wszystko jasne ;-) ). Zdjęcia z etapu wycinania brak :oops:
Pozostawiłem "misterny" wzór, okręcając drzwi o 180°, w naświetle wkleiłem "szybkę" ze starych okien.
Tu zdjęcie z etapu przygotowań ściany grodzi:




Uchwyt z drutu miedzianego, czerniony.



Próbowałem je jakoś udokumentować na modelu, ale też szału nie ma :oops:





i z wszystkimi detalami



...no niezupełnie wszystkimi, bo brak schodni, okna i ozdób (tzn. ozdobnych pilastrów - bo i te w końcu wykonałem :lol: )
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-06, 23:23   [Galeon] Pilastry / Maj 2013

Pilastry

Pierwsze uproszczone pilastry robiłem do ST, teraz można pozwolić sobie na rzeźbienie ;-) w modelinie (termoutwardzalnej).
Wzór wymyślony - motyw przewodni to harpia czy inna maszkara morska z ozdobnikami :lol: .



Jako że będę potrzebował ich jakąś nieokreśloną ilość i wielkość, jak zwykle skorzystałem z odlewów - tu można sobie pozwolić na różne modyfikacje (w rzeźbieniu w drewnie również ;-) ).



Za pierwszym odlewem poszły następne i każda "sesja" wzbogacała się o nowe detale - jak widać zadbałem, żeby w każdym odlewie było coś drewnianego ;-) , na wszelki wypadek w najcieńszym miejscu (szyja) zatapiałem kawałek szpilki - uniknąłem dzięki temu łamania przy obróbce.




Poniżej pilastry oszlifowane, z "wycieniowanymi szyjkami" ;-)
Po prawej u góry (i na powiększeniu) pilastry na ściankę grodzi:




No teraz to już wszystkie detale, zostaje tylko pozłocić pilastry.



cdn.

PS
Z tralek z budki sternika też zrobiłem przy okazji kilka odlewów - to najmniejsze tralki jakie dotychczas robiłem i z pewnością gdzieś je wykorzystam.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-07, 21:21   [Galeon] Pilastry cd. / Maj 2013

kontynuacja

Pilastry przygotowałem do złocenia, akrylowy podkład (cynober mat), szelak, mikstion, złocenie, szelakowanie, patynowanie (opisaną już wielokrotnie metodą wash)











Wszystkie detale do pudełka, bo w między czasie model mam w pionie rufą do góry - kończę dekorowanie pawęży.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-13, 23:23   [Galeon] Pilastry

Miałem się trzymać tym razem chronologii i zamieścić posty z prac na rufie, ale ...

Wkleiłem budkę sternika, schodnię i pilastry przy otworze drzwiowym




Z pilastrem przy schodni zdarzył się mały wypadek, w trakcie przymiarki wpadł mi przez otwarty luk <cenzura> (takie otwory najlepiej czymś zasłaniać) na dolny pokład działowy i słuch po nim zaginął :evil: . Już chciałem machnąć na niego ręką, ale żona wskazała greting na śródokręciu i zasugerowała, że może tędy (jak to czasem dobrze mądrego posłuchać), jednym słowem udało się, zlokalizowałem "uciekiniera" i wydobyłem :lol: Demontaż szalupy i kratownicy oczywiście pociągnął dalszy ciąg modernizacji, ale co tam (o tym potem :roll: ).




Okna jeszcze nie wklejam (z powyższych powodów nawet do zdjęcia nie wstawiłem - strzeżonego...)

Planuję również pilastry na dziobie:



Więcej pod linkiem:
http://santisimatrinidad....php?p=7232#7232
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu