SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-13, 22:44   [Galeon] Wizualizacja dekoracji

Dekoracje na dziobie

Mając model dziobem do góry mogłem poprzymierzać dekoracje: pilastry, herb





oraz lewki



Dekoracji (pilastry i herb) jeszcze nie wklejam - mogłyby ulec uszkodzeniu przy montażu drzwi.
Co do lewków to mam dylemat czy robić je tak jak na zdjęciach, tzn. jasne na jasnym ażurowym tle (chociaż uważam, że na jasnym tle lepiej wyglądałyby czerwone lub czarne - lepiej byłyby widoczne).
Lwy mogłyby być również złocone, ale tło powinno być wtedy mahoniowe lub czerwone (czerwień ze złotem wygląda wg mnie atrakcyjnie, poza tym w kulturze azjatyckiej ;-) to połączenie przynosi szczęście).

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-07-14, 22:33   [Galeon] Drzwi

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-14, 22:33   [Galeon] Drzwi

Drzwi

Wreszcie do przodu ;-) - wykonałem drzwi tym razem pełne, bez "świetlików" i tak jak pisałem będą miały zawiasy, i będą otwierane:



Zawiasy z blachy (puszka po konserwie), szerokości ok. 1,5 mm, gwoździowanie tym razem "wybite" punktakiem, zawinięte na szpilce, trzpień ze szpilki, pierścienie z drutu miedzianego, wszystko czernione.


okucia



Wewnątrz otworów drzwiowych wkleiłem listwy - uzyskując "felce", na których będą opierały się drzwi:



z górnymi zawiasami nie było problemu, z dolnymi już są - brak miejsca na wiercenie



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-15, 22:22   [Galeon] cd. kasztel dziobowy

kontynuacja

Wywierciłem otwory na dolne zawiasy nieco pod kątem (tak jak burty galionu pozwalały) i zamontowałem drzwi. Odkleiłem listwę nad drzwiami, następnie wkleiłem pilastry, nową (profilowaną) listwę i herb.




Wiercąc otwory przy montażu tralek, wiertło "wylazło" w dwóch miejscach na płaszczyźnie z ażurami (widać to na zdjęciach w poprzednich postach), zasłoniłem tego babola naklejając pod parapetem cienką listewkę.



Jak widać na kolejnych zdjęciach zawiasy spełniają swoją rolę (trzeba jeszcze dorobić jakiś skobel od wewnątrz :lol: )




Felc we framudze drzwi



Ta inspekcja wszędzie wlezie ;-)




Wreszcie doprowadziłem relację do stanu bieżącego, więc intensywność postów nieco spadnie ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-20, 22:33   [Galeon] Ozdoby grodzi cd.

Na ścianie grodzi na śródokręciu, pomiędzy pilastrami wkleiłem "złotą" listewkę (wprowadzenie dodatkowych podziałów ma na celu optyczne "rozbicie" ściany grodzi).
Przypomnę, bo zdjęcia tego nie pokazują, ozdoby na grodziach (od śródokręcia i od strony dziobnicy) wklejałem mając model dziobem do góry. Po ustawieniu stelaża z modelem na burtach, wkleiłem oba nagielbanki (kołkownice).





Wszelkie otwarte luki warto w trakcie prac zasłonić, czy to zaklejając taśmą, czy wypełniając woreczkami foliowymi (sposób wybieramy w zależności od wielkości otworów). Ma to na celu zabezpieczenie przed pyleniem wnętrza, jak również przed przypadkowym wpadnięciem detali. Ja zasłoniłem kartami telefonicznymi, które zablokowałem wykałaczkami, wykorzystując oczka na pokładzie.



Następne prace będą na grodzi kasztelu dziobowego od strony śródokręcia i model mam znów rufą do góry. Muszę powiedzieć, że manewrowanie modelem na "stelażu" jest proste (nawet przekręcanie - robię to bez niczyjej pomocy) i bardzo ułatwia pracę (grawitacja ;-) ).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-31, 22:22   [Galeon] Kasztel dziobowy - drzwi

Kasztel dziobowy

Po raz kolejny zająłem się "stolarką drzwiową" ze świetlikiem (tym razem będą z szybką :lol: ). Drzwi również będą na zawiasach.




Tak jak do poprzednich otworów wkleiłem listwy (uzyskując felc) - zatrzymują się na nich drzwi oraz zasłaniają prześwit.




Marzyły mi się drzwi łukowe, jednak dość sporym problemem jest wycięcie na tym etapie łuków w grodziach (ograniczony dostęp do otworów drzwiowych, niespodzianki w postaci pokładników i inne). Myślałem też o wklejkach, ale tu problemem jest dobór materiału - nie mam już tego mahoniu, którym oklejałem grodzie.

Przymiarka



Niestety wychodzą błędy popełnione 10 lat temu, mianowicie brak symetrii otworów drzwiowych i "barierki" na ściance grodzi.



Bez ozdób nie stanowi to żadnego problemu, jednak brak miejsca na pilastry między schodnią a drzwiami, burzy moją koncepcję z pilastrami (jak układały się na grodzi vis a vis).



Teraz trzeba będzie jakoś tę żabę przełknąć :-/

Jeszcze przymiarka "okienka" z Santisimy - to będzie coś podobnego, tylko z cieńszego forniru brzozy (szprosy będą delikatniejsze i z obu stron drzwi).



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-08-12, 22:22   [Galeon] Drzwi cd.

kontynuacja

"Szybka" ze szprosami z obu stron



okucia (formowanie blachy dość trudne - bardzo łatwo "wąsy" się urywają :cry: ; na forach modelarskich widziałem jigi ze stali do wycinania zawiasów)





cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-08-14, 22:22   [Galeon] cd drzwi

kontynuacja

Drzwi oczywiście się również otwierają ;-)



myślę jeszcze nad wewnętrznymi ryglami

Przymiarka pilastrów




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-01, 22:22   [Galeon] Ozdoby

kontynuacja

Przymierzyłem również herb, ale już pilastry się nie mieszczą.



Dodałem złocony gzymsik




Jednak z pilastrami bardziej mi się podoba /przymiarki na sucho/





Hmm... mogłoby tak zostać, choć biorę pod uwagę motyw fleur-de-lis



Może jeszcze coś mnie zainspiruje z bogatych zdobień Sovereign of the Seas - temat pozostawiam otwartym.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu