SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-06-21, 22:22   [Galeon] Ozdoby galerii rufowej cd.

kontynuacja

Wkleiłem obie konsole:



Co do kierunków linii, o których pisałem w poprzednim poście, to modele z epoki nie rozwiązują tego dylematu - rozwiązania są takie i takie.


7 Prowincji
http://santisimatrinidad....php?p=9160#9160

Mimo, że podoba mi się trzymanie linii listew na burtach, to zdecydowałem się tak zrobić, jak to widać w poprzednim poście.
Z listewek forniru wkleiłem też "zaplecki" figur - było to potrzebne, aby wyrównać narożniki burt z ozdobną listwą na pawęży.







Z podstawą figur też zdecydowałem nie utrudniać sobie życia i wkleiłem prostopadle do burt - oddaje to trochę takie charakterystyczne dla epoki "wywinięcie" czy "meandrowanie" linii na galerii rufowej, takie dalekie skojarzenie ;-) - http://santisimatrinidad....php?p=5802#5802 .





cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2014-06-24, 22:22   [Galeon] Montaż figur

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-06-24, 22:22   [Galeon] Montaż figur

kontynuacja

Po wklejeniu konsol przystąpiłem do dopasowania figurek. Zależało mi, aby jak najbliżej przylegały do burt i wpasowały się w krawędź (narożnik) z lustrem, a nawet nachodziły na lustro. Odpowiednie wgłębienia "na plecach" uzyskałem wiertłami dentystycznymi (wielce przydatne w tego typu pracach jak i w rzeźbieniu).





Po wpasowaniu i wklejeniu figur przystąpiłem do wykonania nowych zwieńczeń, z jednej i drugiej strony (te poprzednie usunąłem):









cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-06-30, 22:22   [Galeon]

kontynuacja

Na detal nad głowami figur aż prosi się umieścić jakąś aplikację, małą aplikację (głowa lewka, lilijka, gwiazdka :?: ) Ze względu na wielkość i czytelność wybrałem tym razem gwiazdki.



Przy okazji przetestowałem różne warianty i wielkości



Pozłociłem gzymsiki, wkleiłem nowe detale ornamentów oraz lewki na zwieńczeniu (na kołeczki z drutu mosiężnego), no i gwiazdki.




Rufa galeonu obecnie tak się prezentuje



To na razie wszystko. No nie wszystko, brakuje jeszcze latarni :roll:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-01, 22:22   Latarnia

LATARNIA



Stara latarnia jakoś przestała mi konweniować z resztą modelu ;-)
Zanim zdecyduję czy będę robił nową, zrobiłem przymiarkę latarni, którą robiłem do ST









Myślę, że latarnia się nadaje, może tylko dodam jakieś ozdobniki ;-)



Przydałyby się wreszcie okna na burtach, ale to jeszcze przyszłość :oops: .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-04, 22:22   Pachoł, knecht

Pachoły

Przeszło rok temu zdecydowałem się wymienić zakończenia pachołów i nagielbanków na złocone głowy. Do tego celu postanowiłem wykorzystać odlewy głów figurek z "jajek z niespodzianką".


MUSKETEERS i ROMANS

Opisałem już metodę wykonania form i odlewów w wątku kabestanu, ale że jest to odrębny temat, więc powtórzę jak to robiłem:
    Na plastikową podkładkę wyciskam "glutka" silikonu. Separatorem (olej lub płyn Ludwik - oba testowałem) pędzluję całe popiersie. W podkładce formuję dystans na którym oprze się figurka, aby nos nie dotykał podkładki i delikatnie (nosem w dół) wciskam w "glutka". Następnie drugim "glutkiem" przykrywam tył głowy - jeżeli nie będzie pęcherzyków powietrza, to odlew powinien się udać.


    Od góry: 3 figurki Hunów, niżej szkot, muszkieter, rzymianin i kolejne dwie figurki rzymian



    Pozostawiam na dwa dni - im grubiej silikonu, tym dłużej trzeba czekać na wyschnięcie.
    W gotową formę wlewam Distal (zalecam żywicę ;-) ) i wkładam połowę wykałaczki, odpowiednio unieruchamiając w cokole z plasteliny (będzie za co trzymać przy dalszej obróbce, jak uformowanie "szyi").


    Hun, rzymianin i Szkot

    Po wyschnięciu (kolejne 24 godziny ;-) ) i wydobyciu z formy odcinam nadlewki i iglakami formuję szyje i ścieniam wykałaczki na pożądaną średnicę (do otworów w beleczkach knechtów i kołkownic.


    głowy muszkieterów, rzymian, Hunów i Szkotów


cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-09, 22:22   [Galeon] Knechty cd.

kontynuacja

Główki mam już od dawna, teraz trzeba przygotować na nie miejsce na modelu
(na szczęście to tylko trzy słupki i dwie kołkownice - razem siedem głów).
Stare "główki" odcinałem Dremelem oraz brzeszczotem (gdzie dało radę).

Kasztel dziobowy




Rufówka




Dość kłopotliwe było też wiercenie otworków na "bolce" główek.




Śródokręcie



Klej listwy kołkownicy puścił, więc przed cięciem listwę usunąłem.




Prace przy pachołach wstrzymałem, gdyż muszę podjąć decyzję czy wymienić kratownicę na kasztelu dziobowym (ale to nie koniec prac przy detalach).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-22, 22:22   [Galeon] Pachoły cd.

kontynuacja

Główki w figurkach Hunów są nieco większe od pozostałych i te dałem na słupki, natomiast mniejsze główki dam na kołkownice.
Odlewy pomalowałem podkładem, pozłociłem i spatynowałem



Na śródokręciu przed wklejeniem główek wkleiłem ponownie listwę na nagle.






cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-29, 22:22   [Galeon] Pachoły cd.

kontynuacja

Temat główek pachołów rozpocząłem od kasztelu dziobowego i na nim zakończę.






Kwestię kratownicy pozostawiam jeszcze otwartą (i tu główka tylko wsadzona), natomiast do kołkownicy główki wkleiłem klejem CA już na stałe.
Na modelu dokonała się jeszcze jedna zmiana, mianowicie "pofarbowałem" szarą bejcą acetonową pozostałe wyblinki i olinowanie - konsekwencją są "pokropkowane" pokłady :oops: (co widać na zdjęciach). Teraz mam zagwozdkę jak to czysto usunąć - muszę szrobrnąć acetonem, bo denaturat się nie sprawdził :evil:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu