SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-10-25, 14:06   Dyskusje

Witaj Jurku.
Jestem pod wrażeniem przedsięwzięcia, którego się podjąłeś, też zamiast budować nowy model SantaMarii, zdecydowałem się na waloryzację młodzieńczej produkcji, z tą różnicą, że moja SantaMaria nie była tak zaawansowana, jak Twój Victory.
Podobnie jak Ty, zamiast usunąć wszystko co zbyteczne od razu, usuwałem w trakcie przebudowy, a to niejednokrotnie powodowało, że tą samą robotę trzeba było zrobić dwukrotnie.
No cóż człowiek uczy się na własnych błędach ;-) .

Mam ten egzemplarz Victory z MM (też miałem w planach budowę) jak również i nowsze, więc jakbyś czegoś potrzebował to służę pomocą.

"Kibicuję" Ci od samego początku i mam nadzieję, dobrnąć z Tobą do zakończenia relacji, której owocem będzie nowy, wspaniały model HMS Victory.
________________
Pozdrawiam
Karol
 
 
REKLAMA

Posty: 46
Wysłany: 2010-10-25, 19:15   dyskusje

 
 
halny55
bosmat


Posty: 46
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-10-25, 19:15   dyskusje

Witaj Karolu,
nie wiem czy wiesz, ale wzoruję się na Twoich relacjach i uwagach. Można wiele nauczyć się <hura> .
A jeżeli chodzi avatarka, to może być.
Acha, opcja podpisu gdzieś znowu uciekła. Hi,hi!!! :cry:

Kłaniam się,
Jurek
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-10-26, 01:50   Re. Poszywanie burt

halny55 napisał/a:
...
W niektórych relacjach budowy żaglowców zaobserwowałem, że w części dziobowej są otwory, czasem okute pierścieniem mosiężnym. Zastanawiam się, czy jest to bulaj, czy wlot do jakiejś liny? Koledzy z KOGI oświecili mnie :oops: .To przecież są sraczyki :shock: .
...

A dokładnie Roundhouse - ustęp, toaleta oficerska wg "Anatomy of the ship - HMS Victory"
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-10-26, 01:55   Re. Poszywanie części podwodnej

Odniosę się do bieżących prac przy poszywaniu.

halny55 napisał/a:
...
Listwy z forniru mahoniowego przyklejałem na vikol pomagając sobie szpilkami
...

Wikol nie nadaje się do łączenia drewna z farbą (olejnicą, emalią, emulsją czy akrylem), plastikiem czy metalem; jest to klej penetrujący, dlatego farby może słabo się trzymać (nawet przeszlifowanej).

Po gdzieniegdzie „sfalowanym” pokładzie, poszycie kadłuba wyszło znacznie lepiej, ale ...no właśnie.

Szkoda, że galerii, stewy (kilu) i odbojnic nie usunąłeś przed oklejaniem, bo jak w odbojnicach zrobiłeś błąd wklejając (x lat temu) nierówno (nie w linii) to teraz powielisz ten błąd naklejając nowe listwy na stare miejsca. To widać na Twoim zdjęciu.


Też niezbyt dobrze (to jest tylko moja subiektywna opinia) wygląda oklejenie stew (belki kilu), gdyż pogrubiłeś te detale i optycznie przeskalowałeś model. Mogłeś przed oklejeniem „ścienić” stewy i kil z obu stron o grubość forniru. Ja w SM te elementy „ścieniłem”, ale nie wyszło mi równo na całej długości (przez materiał z jakiego robiłem), więc w końcu zrobiłem nowe.

Wrażenie przeskalowania potęguje jeszcze użycie zbyt szerokich planek poszycia dennoburtowego. Widzę kilka cieńszych listew, ale większość jest szersza (zapewne 5mm), przy skali 1:200 to za dużo.

I taka techniczna uwaga. Listew (ogólnie drewna) nie szlifuje się w poprzek, tylko wzdłuż włókien. Po bejcowaniu czy lakierowaniu te rysy się uwidaczniają (pod kolor nie ma to większego znaczenia, ale lepiej trzymać się tej zasady :-) ).


halny55 napisał/a:
...
Szczególnie po uwagach Karola. Ma rację. Krzywo, niedokładnie, obskurnie i do tego "vitek" wygląda jak szalupa.
...

Jurku, nigdzie nie użyłem słów "Krzywo, niedokładnie, obskurnie i do tego "vitek" wygląda jak szalupa." ;-)
____________________
Pozdrawiam
Karol
 
 
halny55
bosmat


Posty: 46
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-10-26, 10:11   [Victory]

...Szczególnie po uwagach Karola. Ma rację. Krzywo niedokładnie, obskurnie i do tego "vitek" wygląda jak szalupa...

Karolu, to są słowa samokrytyki na źle wykonaną pracę, a nie Twoja opinia. Przepraszam za źle sformowane zdanie. Po prostu muszę zabrać się za poprawę błędów.
_____________
Kłaniam się,
Jurek

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-12-11, 18:02   Minigwoździe

Witaj.
Materiałów dot. Victory w necie jest sporo, więc wrzucę Ci kilka linków:
http://modelshipbuilder.com/page.php?107
i link do linkowni ;-)
http://santisimatrinidad....topic.php?t=205
gdzie zebrałem materiały na temat Victory, m.in.:
<<klik


Minigwoździe możesz pozyskać z zużytych mikroprocesorów (kilka takich dostałem za free w serwisie komputerowym).
Z jednego procka od ok. 350 do 450 pinów.
Wymiary pina:
dł.≈ 3,1 mm
Ø ≈ 0,35 mm
Ø łepka ≈ 0,7 mm

W sklepie modelarskim w Gdyni dostałem adres RB model, też mają małe nity 2x0,5x0,8 mm i 3x0,5x0,8 mm.

W ostateczności możesz rozklepać drut mosiężny (- zrobić łepek).
 
 
halny55
bosmat


Posty: 46
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-12-12, 19:11   gwoździe

Karolu, mimo, że zamówiłem już gwoździki w necie ( RB-MODEL ), to na pewno skorzystam z Twojego sposobu na produkcję, a raczej pozyskanie tychże. Ze zdobyciem procków nie będę miał problemu.
Dzięki za podpowiedź.

Kłaniam się,
Jurek
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-12-13, 00:18   [Victory] Korekta

Witaj.
Powróciła sprawa symetrii.




Żeby to skorygować widzę trzy rozwiązania:
1) odkleić lewy i cofnąć (dopasowując to zaokrąglenie do listwy)
2) odkleić prawy i przesunąć do przodu (tu jeśli zabraknie na tej obłości to dokleić fornir na listwę, lub zrobić nowy nieco dłuższy element)
3) odkleić oba i wkleić trzymając się linii gretingów (lewy lekko cofnąć, prawy lekko do przodu).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu